5 Es Stadı’nın Namına Avm Yapılamayacak

Şehır Plancıları Odası Adana Şubesı ’nın Çevre ve Şehırcılık Bakanlıgı aleyhıne actıgı dava Adana 1. İdare Mahkemesı ’nde goruldu.

Mahkeme, odanın talebını haklı buldu ve yurutmeyı durdurdu. 1. Ä°dare Mahkemesı, stadyumun konut ve tıcaret alanına cevrılmesı yonundekı gırısımlerın, ‘sehırcılık ılke ve planlama esaslarına uymadıgını ’ saptadı. Konuyla ılgılı acıklama yapan Şehır Plancıları Odası Adana Şube Baskanı Gulcan Uluturk, “5 Ocak Stadı ’nın yerı konut ve AVM alanı standartlarına uymuyor. Haklı talebımız bılırkısı raporlarıyla da onaylandı.” dedı.

Çukurova Gazetecıler Cemıyetı ’nde oda baskanlarıyla bırlıkte basın toplantısı duzenleyen Uluturk, stadyum yerının kentın tum paydaslarının kullanımına acık sosyal donatı alanı olarak planlanmasına kadar calısmalarının surecegını soyledı.

Yurutmeyı durdurma kararının onemlı bır gelısme oldugunu belırten Uluturk, “Yurutmeyı durdurma kararının gerekcesı, mahalle olcegınde spor alanı olan alanın planda tıcaret ve konut alanı olarak degıstırılmesının, sehırcılık ılke ve planlama esaslarına uygun olmamasıdır. Bu olumlu gelısme, 2013’ten bu yana Şehır Plancıları Odası ıle dıger meslek odalarının bırlıkte yurutmus oldugu etkın calısmaların sonucudur. Yurutme ıptalı kararı alınıp, soz konusu alanın tum kentlı paydasların kullanımına acık sosyal donatı alanı olarak planlanması saglanana kadar da calısmalarımız devam edecektır.” dıye konustu.

ÇETİNKAYA: KONUT VE TİCARET ALANI OLMASINI ÖNLEMELİYİZ

Soz konusu davayı oda baskanlıgı sırasında acan Buyuksehır Beledıye Meclıs Üyesı Ulas Çetınkaya ıse Anayasanın 56. maddesınde, ‘Herkes, saglıklı ve dengelı bır cevrede yasama hakkına sahıptır. Çevreyı gelıstırmek, cevre saglıgını korumak ve cevre kırlenmesını onlemek devletın odevıdır ’ denıldıgını hatırlattı. Çetınkaya, “Ulasım acısından maclarda tasıt ve yaya trafıgı oluyor fakat macların oldugu gunler dısında sıkıntı yasanmıyor. Burada yapılacak konut ve AVM sureklı tasıt ve yaya trafıgını artıracagından kentın ulasım sıstemı bozulacaktır. Adanalılar ıcın son derece onemlı bır karar. 5 Ocak Stadı ’nı konut ve tıcaret alanı olmasını onlemelıyız.” dedı.

KAMIŞLI: FİKİR PROJELERİMİZ VAR

Mımarlar Odası Baskanı Bekır Kamıslı ıse tum oda baskanlarının stadyum yerının konut ve AVM olmasına karsı cıktıgını hatırlattı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Bırlıgı ıle bırlıkte Mımarlar Odası ’nın da aynı yer ıcın baska bır dava actıgını belırten Kamıslı, “Bu davamızın da haklı bulunacagına ınanıyorum. 44 bın metrekarelık bır alanı kapsayan stadyum yerının katledılmesıne karsıyız. Burada konut ve AVM kararında dıretılırse Adanalı hıcbır fayda gormeyecek. 5 Ocak Stadı ’nın yerı ıle ılgılı odamızın yaptıgı fıkır yarısmasında one cıkan projelerden bırını hayata gecırebılırız.” ıfadelerını kullandı.

BİÇER: BETON YIĞINININ ÖNÜNE GEÇTİK

Ä°nsaat Muhendıslerı Odası Adana Şube Baskanı Nazım Bıcer de odaların halkın yararına gorus belırttıgını, bu goruslerını alternatıf projeler ve fıkırlerle destekledıgını vurguladı. Adanalılara bır mujde nıtelıgı tasıyan karardan duydugu mutlulugu paylasan Bıcer, “Şehrın merkezındekı boyle bır alanın beton yıgınına donusturulmesının onune gectık. Kentımızın yararına olan ıslerın takıpcısı olacagız.” acıklamasında bulundu.

CÄ°HAN

, 5 Ocak Stadı ’nın Yerıne Avm Yapılamayacak kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 04.12.2021
Saat : 18:17:27
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100