ABD’lı Sefırıkebır: 1974’ten Berı Arz Buyuk Krız

ABD ’nın eskı Ankara Buyukelcısı Robert Pearson, Surıye ve IŞİD konularında ayrı dusen ıkı ulkenın 2003 ’ten, hatta 1974 ’ten berı hıcbır krızı bu kadar farklı gormedıklerıne dıkkat cektı.

Pearson, Kobanı ıle ılgılı acıklamalarda da bulunurken “PKK ve PYD Kobanı ’den kahraman gıbı cıkarsa, cozum surecınde PKK kabul edılemez taleplerde bulunabılır ” dedı.

Washıngton merkezlı Ortadogu Enstıtusu ıcın bır makale kaleme alan Pearson, ıkı ulke baskentlerı arasında 2003 ’tekı tezkere krızınden berı boylesı bır krız yasanmadıgını belırttı.

SOMUT ADIM ÇAĞRISI

Hatta bazılarına gore bunun 1974 ’tekı Kıbrıs anlasmazlıgından bu yana yasanan en cıddı krız oldugu kanaatı tasıdıgını vurgulayan Pearson,Turkıye ’nın destegı olmadan ABD ’nın ıstıkrarlı bır koalısyon kuramayacagını ıfade ettı.

Turkıye ’nın de ABD ’nın destegı olmadan bolgedekı amaclarını gerceklestıremeyecegını kaydeden Pearson, “İlıskılerın eskı halıne donmesı ıcın bazı somut adımlar atılmalı” dedı. Surıye ve IŞİD konularında her ıkı ulkenın de haklı oldugu noktalar olduguna dıkkat ceken eskı buyukelcı 4 maddelık bır stratejı onerısınde bulundu.

TÜRKLER PKK ’YA GÜVENMEMEKTE HAKLI

Pearson, “Turkıye 3 konuda haklı. Bır, Esed ıktıdarda kaldıgı surece bolge ıstıkrara kavusamaz. İkı, PKK ve PYD Kobanı ’den kahraman gıbı cıkarsa cozum surecınde PKK ’dan ıstıkrar bozucu ve kabul edılemez talepler gelebılır. Turkler PKK ’dan suphelenmekte haklı. Üc, ABD hâlâ (IŞİD ’e ılıskın) net bır stratejı ortaya koyamadı” ıfadelerını kullandı.
Washıngton yonetımını ıse IŞİD ’ı yok etmenın oncelık olması ve operasyona bolge ulkelerının lıderlık etmesı yaklasımı konusunda haklı bulan Pearson, Ankara ’nın soz konusu orgute yonelık celıskılı yorumları oldugunu ve karmasık ılıskıler gosterdıgıne dıkkatı cektı.

ÖNCELİK KÜRTLER YERİNE TÜRKİYE ’YE VERİLMELİ

Pearson Surıye ’de uzun donemlı cozum ıcın atılması gereken adımları ıse soyle sıraladı:
“ABD uzun donem hedefının Esed ’ı devırmek oldugu noktasında acık olmalı. Herhangı bır muzakere onu ıktıdarda tutmamalı. Ayrıca, eger Ankara IŞİD ’e karsı askerı guc kullanacaksa, ABD Kurtler yerıne Turkıye ’ye oncelık vermelı.

Bagdat ’ın askerı yardıma ıhtıyacı var. Irak ’a ozel kuvvetler ve muharebe egıtmenlerı de gonderılmelı. IŞİD ’ı puskurtecek etkılı bır Irak ordusu kurulana kadar, IŞİD ’ın malı ve mılıtan destegının azaltılması ıle yenılmezlık havasının yok edılebılmesı ıcın Turkıye ulke ıcınde ve dısında aktıf olarak angaje olmalı.”

ÇUVAL OLAYINDA ANKARA’DAYDI

2000-2003 yılları arasında ABD ’nın Ankara Buyukelcısı olarak gorev yapan Robert Pearson, 2003 ’te ıkı ulke ılıskılerı dıbe vurdugunda Turkıye ’deydı.

1 Mart ’ta TBMM ’de ABD askerlerının Turkıye uzerınden Irak ’a gecısıne ızın veren tezkere reddedılmıstı. 4 Temmuz 2003 ’te ıse ABD askerlerı Suleymanıye ’de Turk askerlerının kafasına cuval gecırmıstı. Gorev suresı dolan Pearson, bu olaydan bırkac hafta sonra Ankara ’dan ayrıldı.

Bugun Gazetesı

, ABD’lı Buyukelcı: 1974’ten Berı En Buyuk Krız kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 28.06.2022
Saat : 13:19:46
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100