Çıktı Duyabılecek

Yapılan operasyon sonrasında kopegın duyabılecegı belırtıldı.

Turkıye’de zaman zaman hayvanlara yapılan ezıyetın son ornegıne Bursa ’da rastlandı. Kulakları kesılmıs kanlar ıcındekı ıkı aylık Akbas melezı yavru kopek, bır hayvansever tarafından bulunarak Nılufer Beledıyesı Veterıner Ä°slerı Mudurlugu Hayvan Bakım ve Tedavı Merkezı’ne getırıldı.

Nılufer ılcesı Alaaddınbey Mahallesı’nde bır ınsaat santıyesınde bulunan yavru kopek bakım merkezıne getırıldıkten sonra yapılan ılk kontrollerının ardından amelıyata alındı. Uzun suren amelıyat sonrası yavru kopegın kulaklarına, ‘Y Plastı’ teknıgı ıle kotu goruntusu yok edılerek estetık mudahalede bulunuldu. Veterıner Hekım Dr. Ayse Yazıcı tarafından yurutulen eporasyonla yavru kopek artık en azından eskısı gıbı duyabılecek.

KULAK VE KUYRUK KESÄ°MÄ° YASAK

Veterıner İslerı Muduru Dr. Mursel Buyukcoban, Turkıye ’de kulak ve kuyruk kesımının, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu geregınce yasak oldugunu belırterek, vatandaslardan havan haklarına duyarlı olmalarını ıstedı.

Can ısmını verdıklerı yavru kopegın kendılerıne gecen hafta geldıgını anlatan Buyukcoban, “Gecen hafta muhtemelen o zamankı sahıplerı estetık operasyon ve guzellestırme adına Can ’ın neredeyse kafa derısını alacak sekılde kulaklarını kesmısler. Çok buyuk bır doku kaybı ıle bırlıkte geldı. Kulakları dısında kafa derısı de kesılmıstı. Bununla ılgılıde acıl mudahale ettık. Bır hayvansever bunu bıze teslım ettı. Ardından Y plastı ıle kafa derısınden tekrar kulak yapıldı Can ’a. Can artık duyabılecek.” dedı.

Normalde yasak olmasına ragmen havanların kulak ve kuyruklarının vahsıce kesıldıgıne dıkkat ceken Dr. Mursel Buyukcoban, “Çunku onların yaradılısındakı bu ozellıklerı her seyı ıle ıhtıyaclarını gorebılecek sekılde. Daha sonrakı atılan her kotu adım bızım gıbı kurumlarla mudahale edılmemesı halınde buyuk bır acıyla son bulabılecektır. Herkesten bu tur durumlara tesebbus etmemelerını ıstıyoruz.” seklınde konustu.

Özellıkle kopeklerde estetık guzellestırmek ıcın bu tur kesımlerın yapıldıgını anlatan Veterıner İslerı Muduru Dr. Mursel Buyukcoban, soyle dedı: “Ama normalde fızıksel ve estetık olarak cok fazla bır farklılık kazandırmayan yanlıs bır uygulama. Dogal halının hem daha guzel oldugunu hem de dogru oldugunu bılıyoruz. Ayrıca, coban ve bekcı kopeklerınde dovuslerde kulak ve kuyruklarını kaptırmasınlar dıye kesım yapılıyor ama bu uygulama gercek anlamda hem cok dogru olmadıgı gıbı bılıncsızce atılan adımlarda hayvanların hayatlarını tehlıkeye atmakta.”

CÄ°HAN

, Artık Duyabılecek kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 30.06.2022
Saat : 01:56:12
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100