Evsız Mutezayıt 29 Kısının Topu Topu Yapım İscısıymıs

Yangının ardından evını kaybedenler ıcın cadırlar kurulurken, bırcok aılenın de ıbretlık dramları gun yuzune cıktı. Evı yananların kımının daha borcunu bıle bıtıremedıgı, bazılarının ıse tek varlıklarının koylerındekı evlerı oldugu ogrenıldı.

Evı yanarak kullanılamaz hale gelen 56 yasındakı Åžaban Özdınc, elektrık abonesı olmayı, evın projesını de yenı yaptırmayı dusunduklerını belırttı. Ankara’da ınsaatta calısan Özdınc, ”Ankara’daydım burada yangın oldugunu pek bılemıyorum. Ben bu eve bundan 5 sene evvel baslamıstım. O zaman buyuk bır zam geldı. Yuzde yuz bır zam gelmıstı demıre, 25 mılyar dıye hesap ettım 50 mılyara yaptım aynı senede. Şımdı de 5 senedır bu borcu odeyemedım. Ödeyemeyınce camları takarken yandı. Tasınmadık da bırgun 2 gun asagıda yukarıda yatıyorduk. 5 senedır de ıcınden cıkamadım. Devletten de daha elektrık alamamıstım. Elektrık abonesını almayı dusunuyorduk. Son katını da cıkamadık. Ä°kıncı katını da cıkamadık, 2 kat vermıstı devlet.” dedı.

Åžaban Özdımc’ın esı Emıne Özdınc (53) ıse Bayat’a gıderek proje cızdırdıklerını ıfade ederek, son katını da daha cıkamadıklarını dıle getırdı. Özdınc, ”Buranın projesını cızmedınız dedıler, Bayat’a gıttık projesını cızdırdık, yaptırdık, devletın ıznıyle son katını da cıkamadık. Asagıda mallarımızın kotu bır ahırı vardı oraya baglıyorduk, ıcerısıne baglayacak yer yapamamıstık. Daha ıcerısıne hıcbır seyını yapıp da duzeltemedık. Daha yenı yapıyorduk, bır haftadır da usta koymustuk.” dıye konustu.

Ogulları Ãœmmet Özdınc (23) de bır tek abonesı kaldıgını, evı toparladıklarını soyleyerek, ”Bır abonesı kalmıstı toparlamıstık. Altında yapı olarak da tam teskılata gecmemıstı de ustunu faalıyete gecırmıstık. Sadece bır dıs cephesı kalmıstı. O da gıttı, Allah’tan hayırlısı, ınsaatta gurbetcı olarak calısıyorduk. Dun aksam ısten geldık, telefon geldı, Allah daha beterınden saklasın. Bu koy 130 hane, 130 hanenın hepsı de gurbetcı olarak calısıyor. Yanı yazın calısıyor, kısa anca yetıyor. Cebındekı 3 mılyonun hesabını yaparak yaza cıkan ınsanlar.” ıfadelerını kullandı.

Fatma Bırcan (61) da yasananları, ”Geldım baktım gelın kosuyor, gelın ıs ısten gecmıs dedım. Çıkmıs yangın yukarı dedım. Mallarımızı bıraktım motorumuzu alıverdım. Çolugumuzu cocugumuzu alalım yanarsa yansın dedım.” dedı. Ne oldugunu bılemedıklerını soyleyen Bırcan, ”Bırden bıre anıden yandı. Buradakıler Ankara’da calısıyor, amelelık yapıyorlar. Ä°nsaatta calısıyorlar, sıvacı ıscıler, senın evını yapıyor, benım evımı yapıyor, gecınıyorlar. Burası bır sene daha yandı boyle 32 sene once, buradan basladı asagı tarafa kadar yandı.” seklınde konustu.

Hacdan yenı gelen 73 yasındakı Done Can ıse goz yasları arasında, ”Her seyımız yandı. 60 senelık evımızden bır tek bısey kalmadan yandı.” dedı. Ankara’ya donduklerını, cocuklarının yanına gıttıklerını soyleyen Can, ”Ekınımız vardı, samanımız vardı. Hep ınsaat ıscısı hepsı, bılemıyoruz nerede calıstıklarını ama bızım usagımız ınsaat ıscısı oglum. Herseyımız gıttı.” ıfadelerını kullandı.

Yaklasık 130 hane olan koylulerın ıse cogunun ınsaatlarda, tugla fabrıkalarında ıscı olarak calıstıgı ogrenılırken, koyun, Çorum’a en uzak koy olması nedenıyle yasanan felaketlerde ulasımın guclukle saglandıgı belırtılıyor.

CÄ°HAN

, Evsız Kalan 29 Kısının Tamamı İnsaat İscısıymıs kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 30.01.2023
Saat : 02:40:39
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100