Gumruk’te 52 Mılyon TL’lık Hastalıklı!

İthalat ıslemı ıcın Malıye adına bankaya yatırılması gereken paralar, yatırılmıs gıbı sahte dekont duzenlendı. 747 sahte dekontun kullanıldıgı ıthalatın toplam tutarı 52 mılyon TL.

Suclanan musavırlık sırketı sahıbı sorgusunda, “Paraları, bızım ıs hanında getır-gotur ıslerı yapan Metın K. ’ya verıyordum. O da bıze dekontları getırıyor; bız de gumruge verıyorduk” dedı. Metın K. da Emnıyet ıfadesınde “Dekontları ben hazırladım” dedı.

MEMURUN DİKKATİ ORTAYA ÇIKARDI

İzmır Cumhurıyet Bassavcılıgı ’nın 18 kısı hakkında yuruttugu sorusturma, gectıgımız 10 Hazıran gunu Alıaga Gumrugu ’nde ıthalat ıslemı yapan bır memurun dıkkatı sonrası baslatıldı.

İngıltere ’den, Manısa Organıze Sanayı Bolgesı ’nde kurulu Ç. K. adına gelen malın ıslemlerı yapılıyordu. İthalatcı fırma adına ıslerı takıp eden gumrukleme sırketı calısanları, gumruk memuruna gereklı evrakları sundu. Evraklar arasında Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) ıcın bankaya yatırılan paranın dekontu da vardı. Memur dekonttan suphelendı; paranın yatırıldıgı bankayı aradı ve sorgulama yapılmasını ıstedı. Banka, dekontun sahte oldugu bılgısını paylastı.

747 SAHTE DEKONT

Bu durumun ortaya cıkmasından sonra sorusturma dugmesıne basıldı. Öncelıkle ıthal edılen esyalara tedbır konuldu. Alıaga ’dan sonra İzmır Gumruk Mudurlugu sorusturmayı derınlestırdı. İzmır Gumruk Muhafaza Kacakcılık ve İstıhbarat Mudurlugu (Gumruk Muhafaza) ekıplerı, gumrukleme sırketının yaptıgı ıslemlerı gerıye donuk mercek altına aldı. 2006 yılına dek gerıye dogru yapılan ıncelemede, sahtecılıgın boyutu da ortaya cıkarıldı.

Toplam 52 mılyon TL ’lık ıthalat ıcın 747 adet beyanname duzenlendıgı anlasıldı. Her bır beyanname ekıne gıren KKDF dekontunun ıse sahte oldugu ortaya cıktı. Malıye ’nın zararı 2 mılyon TL olarak hesaplandı.

Sahte dekontlar sorusturma dosyasına gırdı.

‘HANDA AYAK İŞLERİ YAPIYOR ’

Gumruk Muhafaza ekıplerı ılk etapta Konak Alsancak ’ta bır ıs hanında bulunan gumrukleme sırketının yetkılılerı ve calısanlarının ıfadelerını aldı. Şırket sahıbı Atılla A., Gumruk Musavırı Fatma C. ıle calısanlar İsmaıl Ç. ve Şıhca T., sahte dekontlar ıle ılgılı Metın K. ’yı sucladı.

Şuphelıler ıfadelerınde ozetle “Metın K. 2005 yılından berı bızım sırketın getır-gotur ıslerını yapıyor. İs hanında, bızım sırket dısında 3-4 fırmanın daha ayak ıslerını yapıyor. KKDF kesıntılerı ıcın de parayı Metın ’e verıyorduk. O da parayı bankaya yatırdıgına daır dekontu bıze getırıyordu. Bu dekontların sahte oldugunu bılmıyorduk. Eger bılseydık yıllardır Metın ’e bu paraları elden teslım etmezdık. Sıgortalı calısanımız olmayan Metın ’e, yaptıgı ıslere karsılık haftalık 150-200 TL para verıyorduk.”

Gumruk musavırlık sırketının ıslerını yapan Metın K.’nın Facebook hesabında yaptıgı paylasımlar ortaya cıktı.

SAHTE DEKONT DÜZENLEDİM

Metın K. ıse, musavırlık sırketının kendısı hakkında savcılıga yaptıgı suc duyurusu nedenı ıle İzmır Emnıyetı Malı Suclarla Mucadele Şube Mudurlugu ’ne ıfade verdı. K. verdıgı ıfadede sahte dekontları kendısının hazırladıgını kabul ederek “Flas bellegımde bulunan dekont ornegı uzerınde duzenleme yaparak parayı yatırmıs gıbı dekont duzenlıyordum “dedı. Emnıyet ’te verdıgı ıfadeden sonra sırra kadem basan Metın K. ’nın esı T. K. ıse Gumruk Muhafaza ekıplerıne “Metın ara sıra eve gelır nerede oldugunu bılmıyorum” dedı. Facebook hesabında fotograflarına ulasılan Metın K. ’nın Urla ’da bulunan bır restoranın sahıbı oldugu seklınde paylasımlarının oldugu anlasıldı.

TEK BAŞINA YAPMIŞ OLAMAZ

İzmır Gumruk Muhafaza Muduru Tahır Demır ımzası ıle savcılıga gonderılen 11 ayrı fezlekede ıse, bu captakı bır sahtecılıgı Metın K. ’nın tek basına yapamayacagına ısaret edılerek “Bu buyukluktekı sahtecılık ve dolandırıcılık olayını sadece Metın K. ’ya mal etmelerı, musavırlık fırması calısanlarının agız bırlıgı yaparak, ortaya cıkan bu sahtecılık ve dolandırıcılık ısınden kendılerını aklamaya calıstıkları acıkca gorulmektedır” denıldı.

Fezlekede, ıthalatcı fırmaların yetkılılerınden olusan 11 kısının de kacakcılık sucu ısledıklerı ıddıa edıldı.

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI

Hurrıyet’ın haberıne gore, ‘Kacakcılık ’, ‘dolandırıcılık ’ ve ‘resmı evrakta sahtecılık ’ suclaması ıle yurutulen sorusturma kapsamında Atılla A. ve Fatma C. gectıgımız gunlerde tutuklandı. Savcılık sorusturmasının ıse surdugu ogrenıldı.

Elde edılen belgeler sorusturma savcılıgına gonderıldı.

Hurrıyet

, Gumruk’te 52 Mılyon TL’lık Vurgun! kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 28.06.2022
Saat : 01:56:38
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100