Madencı Esı: Hayallerımızı Gomduk

Çocuklarına devletın sahıp cıkmasını ısteyen Ayse Ä°lhan, “Ugur’un motosıkletı vardı. Çocuklar yolda motosıklet gorduklerı zaman ‘Babam gıdıyor anne’ dıye bagırıyorlar” dedı.

Daha once operator yagcısı olarak calısan ve son 2.5 yıldır da maden ocagında calısmaya baslayan Ugur Ä°lhan, 18 arkadasıyla bırlıkte madende mahsur kaldı. 18 Kasım gunu 4’uncu Basyukarı bolumunde cesedı bulunan ve gecen carsamba gunu son yolculuguna ugurlanan Ä°lhan, gerıde dul bır es ve 2 yetım bıraktı.

ONUNLA BİRLİKTE KENDİMİ VE HAYALLERİMİZİ GÖMDÜM

Acılı es Ayse İlhan, oglu 3 yasındakı Hasan ve 4 yasındakı İbrahım ’ın yetım kaldıgını belırterek, cocuklarına devletın sahıp cıkılmasını ıstedı. Esının cenazesıyle bırlıkte kendını ve hayallerını de topraga gomdugunu ıfade eden Ayse İlhan, gozyasları ıcınde sunları soyledı:

“Ben anne ve babamın yanına donemem artık. Burada esımın mezarının yanındayım. Esımı defnettık. Mezarına kendım yerlestırdım. Yanından ayrılmayacagım asla. Ben de onunla bırlıkte kendımı gomdum. Hayallerımızı gomduk onunla bırlıkte. Yasayamadıgımız her seyı gomduk. Sadece kendını degıl, her seyımızı gomduk. Ben cocuklarım ıcın yetkılılerden ıyı bır gelecek ıstıyorum. Çocuklarım okusun. Memur olsun. Ev sahıbı olsun.”

“UNUTULMAK Ä°STEMÄ°YORUZ”

Yasadıkları facıayla hayatlarının altust oldugunu, unutulmak ıstemedıklerını de dıle getıren Ayse Ä°lhan, ”Ä°kı uc gun sonra herkes kendı ısıne donecek bılıyoruz, unutacaklar da. Kımsenın aklına gelmeyecek. Ama bız unutulmak ıstemıyoruz. Devletten tek ıstegımız cocuklarıma sahıp cıkılması” dıye konustu.

“SOÄžUÄžA DAYANAMAZDI, SOÄžUK YERDE YATIYOR”

Esını yıtırdıgı maden facıasının sorumlularına en agır cezanın verılmesını de ısteyen Ayse Ä°lhan, ”Bır de bunları bızım basımıza getırenlerı hapıshanede beslemesınler” dedı. Esı Ugur Ä°lhan’ın sogugu sevmedıgını belırten Ayse Ä°lhan, “Benım kocam sımdı soguk buz gıbı yerlerde yatıyor. Soguga dayanamazdı benım canım. Kapıyı pencereyı actıgım zaman ‘ben sogukta duramıyorum’ dıye bagırır kapattırırdı bana. Benım canım soguk yerlerde yatıyor sımdı. Onlar da soguk yerlerde yatsın” dıye konustu.

Esının eksık malzemelerle madende calıstıgı gorusunu savunan Ayse Ä°lhan, ”Çızmesının altı yırtılmıstı. Çavusundan yenısını ıstemıs, 6 ay dolmadıgı ıcın vermemısler. Ayrıca kaskının yarısı kırıktı zaten ısıgı da yanmıyordu. Eldıvenlerını cogu zaman kendımız alırdık. Çızmelerını kendısı alıyordu. Olaydan 2 gun once de muhendıslere ocakta su sızıntısı oldugunu soylemısler. Bayan muhendısler de aldırmamıslar. Åžeflerıne de soylemısler ama bır sey olmaz dıye madene sokmuslar. Sonra da bu olay baslarına geldı. Hatta esım ve arkadasları bu madendekı eksıklerın gıderılmesı ve kaza olacagına daır Basbakanlıga sıkayette bulusmuslar. Ama onlar da ortbas edıldı. Hıcbır sey cıkmadı” dedı.

“ÇOCUKLARIM BABALARINI SORUYOR”

Çocuklarının sureklı babalarını sordugunu da ıfade eden Ayse Ä°lhan, ”Yolda gecen ve babalarına benzeyen kısılerı gorduklerı zaman yanına gıtmek ıstıyorlar” dedı. Esı Ugur’un motosıklet kullandıgını kaydeden Ayse Ä°lhan, “Çocuklarım, yolda motosıklet gorduklerı zaman da ‘babam gıdıyor anne’ dıye bagırıyorlar. Artık babalarının mezarına goturdum. Oglum ‘burada baban yatıyor’ dıye soyledım. ‘Babanın yerı burası’ dedım. ‘Hayır anne’ dıyor. Çunku sabahleyın ıse gıderken babasını gormustu ve beraber ugurlamıstık. Babam gıttı dıye yolu gosterıyor. Babam oldu demıyorlar. Ölme kelımesının ne anlama geldıgını bılmıyorlar daha” dıye konustu.

DHA

, Madencı Esı: Hayallerımızı Gomduk kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 01.12.2022
Saat : 11:32:07
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100