4,5 milyon dolar neden evde kutudaydı?

4,5 milyon dolar neden evde kutudaydı?

Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, ifadesinde ”Ayakkabı kutularınki 4,5 milyon dolar Makedonya’daki Balkan Üniversitesi ve Osmancık’taki imam hatip için toplanan bağış paralarıydı” dedi. Aslan, paranın neden evde ve kutularda olduğu sorusuna da ”Çünkü bankaya herhangi bir kasaya koyduğumuz zaman kimin adına ve niçin konulması gerektiğini tutanakla belirtmemiz lazım” yanıtını verdi.

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan mahkemedeki ifadesinde evinde ele geçen paraların okul için bağış parası olduğunu iddia edip şunları söyledi:
“Yaptığım çalışmalar ile ülkemize bu altın ticaretinden 3.5 milyar dolar para kazandırmıştır. Buna engel olmak isteyenler bellidir. Sadece Rıza Sarraf’ın şirketi değil, birçok şirket bu işi yapmaktadır. Genel müdür olarak birçok şirket ile görüşmelerim olmuştur. Buna Rıza Sarraf’ın şirketi de dahildir. Hizmet kalitesini arttırmak gayemiz vardır. Dediğim gibi herhangi bir örgüt kurma ya da üye olma söz konusu değildir.

HAYIRSEVER BİR KİŞİLİK

Rüşvet suçlamasına gelince az önce de belirttiğim  gibi rüşvet alma ya da verme kamu görevlisi olmadığım için söz konusu olamaz. Bunun yanında menfaat temini de olmamıştır. Ayrıca bazı teslimatlar olmuş ise de bunları tamamen bağış niyetiyle ve hayırseverlik kastı ile olmuştur. Rıza Sarraf da hayırsever bir kişiliği olduğunu ve hayırlara vesile olmak istediğini söyleyince o anda aklıma mezun olduğum Çorum Osmancık İmam Hatip Lisesi geldi. İhtiyaçları ona aktarınca masrafları ödemeye hazırım dedi.

O PARALAR HAYIR AMAÇLI
Doğduğum yer, okuduğum okul olduğunu düşününce bu fikri yerel yöneticilerle ve Çorum milletvekilleri ve de okul yöneticileri ile paylaştım. Ancak teknik nedenlerle projeye başlayamadığımız için söz konusu hayır amaçlı olarak verilen paraları kendi nezdimde tuttum. Hatta Milletvekilimiz C.  B. ’ya yanında bulunan bir misafiri de varken durumu bildirdim. 7 milyon TL’nin hayır amaçlı biriktiğini ve hazır olduğunu söyledim.

FİZİKİ OLARAK GETİRDİLER

Bir de bunun yanında Makedonya’da bir üniversite yapma söz konusudur. Uluslararası Balkan Üniversitesi isimli üniversitedir. Bu üniversitenin mütevelli heyeti başkanı olan H. B. isimli İstanbul Milletvekilimiz “Türkiye’de bağış var. Makedonya’ya iletmekte zorluk çekiyoruz” deyip benden yardım istediler. Ayrıca oğlu olan C. B.  vasıtasıyla 1 milyon 950 bin Euro’yu fiziki olarak bana getirip teslim ettiler.

NEDEN EVDE TUTTU?

Bunun ilk 450 bin Eurosu’nu göndermekte zorlandık. Çünkü Makedonya yerel hukuku bağış kabulünde çok zorluk çıkartıyor.  Para girişinde zorluk çıkartıyor. Bu süreç içerisinde bu para da bende evde kaldı. Çünkü bankaya herhangi bir kasaya koyduğumuz zaman kimin adına ve niçin konulması gerektiğini tutanakla belirtmemiz lazım. Bu paralarda evde duruyordu. Söz konusu teslimatın ancak 950 bin Euro’sunu zar zor gönderebildik. Dolayısıyla 1 milyon Euro evde bulunduğundan dolayı soruşturmaya konu edildi. El konuldu.

admin 32
Cevap bırakın