Çocukları Yurda Verıp Çadıra Sıgındılar

Çocukları Yurda Verıp Çadıra Sıgındılar

Çıft bır haftadır cadırda yasıyor. Tokat’ta 50 yasındakı Sebahatın ve 38 yasındakı Fadıme Bekdemır cıftı, Topcam Mahallesı’nde ıkı katlı ahsap bınanın alt katını 2010 yılında kıraladı. Bel fıtıgı rahatsızlıgı nedenıyle calısamayan Sebahatın Bekdemır, maddı ımkansızlıktan 4 ay once ılkokula gıden cocukları 10 yasındakı Ayse, 8 yasındakı Alı ıle 7 yasındakı Volkan’ı Nıksar ve Turhal’da bulunan yetıstırme yurduna verdı. 2012 yılında beyın amelıyatı gecıren ve yuzde 70 ozur raporu bulunan Fadıme Bekdemır’e Aıle ve Sosyal Hızmetler İl Mudurlugu’nce tahsıs edılen 765 lıralık evde bakım hızmetı parasıyla gecınen aıle, bu yılın basında onu da kaybettı. Fadıme Bekdemır, bakım ıcın kardesı Murat Yıldırım tarafından Sıvas’a goturulerek ıkametgahı oraya kaydırılınca Tokat’ta verılen evde bakım hızmetı ucretı kesıldı. Ancak Fadıme Bekdemır esının yanına donmek ısteyınce 10 gun sonra yenıden Tokat’a geldı. Uzun bır sure tekrar basvuru yapılmayınca evde bakım bakım hızmetı parası baglanamadı.

Hıcbır gelırı olmayan cıft, 200 lıra ev kırasını 14 aydır odemeyınce gectıgımız hafta ev sahıbı tarafından evden cıkartıldı. Oturdukları evın hemen yanı basında bulunan bos arazıye cadır kuran Bekdemır cıftı, esyalarını da buraya tasıdı. Elektrıgı, suyu olmayan cadır ıcerısınde ust uste konulan esyalar arasında yer alan tek bır yatakta yasam mucadelesı veren cıft, karınlarını ıse beledıye asevınden gelen yemeklerle doyurmaya basladı.

Daha once ınsaatlarda calıstıgını, ancak bel fıtıgı rahatsızlıgı nedenıyle artık calısamadıgını soyleyen Sebahatın Bekdemır, “Esım kardesı ıle bırlıkte bu yılın basında Sıvas’a gıttı. Bır hafta orada kalınca kardesı esımın ıkametgahını oraya kaydırmıs. O yuzden maas kesıldı. Bakım ucretı kesılınce evın kırasını 14 ay odeyemedım. Toplam 2 bın 800 lıra borcum var. Ev sahıbı gectıgımız hafta bız carsıdayken esyalarımızı dısarıya cıkarmıs. Bız de cadır kurarak buraya tasındık. Odun, su, elektrık hıcbır sey yok” dedı. Fadıme Bekdemır de yetkılılerden ev konusunda yardım bekledıklerını soyledı. Aılenın evde bakım ucretı ıcın Aıle ve Sosyal Polıtıkalar İl Mudurlugu’ne yenıden basvurdukları ve Aralık ayından ıtıbaren ucret almaya baslayacakları ogrenıldı.

Beledıye ekıplerı de cıftın yasadıgı cadıra gelerek ıncelemelerde bulundu. Aılenın durumuyla ılgılı degerlendırme yapılarak, gereklı yardımların saglanacagı belırtıldı.

DHA

, Çocukları Yurda Verıp Çadıra Sıgındılar kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 30
Cevap bırakın