Davutoğlu: Okulların Yusması Yara

Davutoğlu: Okulların Yusması Yara

Davutoğlu, “Bir anne, bir hekim ve bu ülkenin bir vatandaşı olarak beni yüreğimden yaralayan bir hadise ise son dönemde yaşanan olaylarda çocuklarımızın şiddete maruz, şiddete aracı, şiddete muhatap kılınması. Özellikle okullarımızın ve yurtlarımızın molotoflu saldırılara maruz kalması son derece üzücü. İstanbul’da alevler içinde kalan okul binalarını, Siirt’te de yine anaokulunda küle dönmüş oyuncakları gördüğümde eminim sizler de öyle hissetmişsinizdir, ben tarifsiz bir acı yaşadım.” dedi.

Sare Davutoğlu, Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Temiz sınıf sağlıklı gelecek” isimli projenin tabideım toplantısına katılarak hem proje hakkında bilgi verdi, hem de projenin açlarını dinleyicilerle paylaştı. Tabideım toplantısına Davutoğlu ile birlikte İstanbul Valisi Vasip Şahin’in eşi Şeyma Şahin, Toplumsel Gelişim Eğitim ve Dayanışma Derneği (TOGEM-DER) Başkanı Saadet Gülbaran ve davetliler katıldı.

İstanbul’daki 10 ilçe ile Siirt’in merkez ilçelerinde seçilen anaokullarında uygulanması planlanan projede anasınıflarının hijyenik olarak uygun ve sağlıklı hale getirilerek öğrencilerin bu ortamda sağlıklı eğitim almaları planlanıyor. Anaokullarında hijyen ortamının sağlanması amacıyla yola çıkılan projeyi anlatan Davutoğlu, özellikle çocuklarda 0-6 yaş döneminin gelişim açısından önemine işaret etti. Davutoğlu, bu dönemin esas beceriler de kazanılan ve bu dönemin erken çocukluk dönemi olarak adlandırıldığını hatırlatarak insanın ömür boyu kazanacağı sağlık ve öğrenme becerilerini etkileyecek esaslerin bu dönemde atıldığını belirtti.

‘TARİFSİZ ACI YAŞADIM’

Davutoğlu, Türkiye’de yapılan bu projeler ve olumlu adımlara karşın üzücü olaylar da yaşandığını hatırlatarak sokak olayları nedeniyle yusan okul ve yurtlar konusunu da değerlendirdi. Davutoğlu, “Bir anne, bir hekim ve bu ülkenin bir vatandaşı olarak beni yüreğimden yaralayan bir hadise ise son dönemde yaşanan olaylarda çocuklarımızın şiddete maruz, şiddete aracı, şiddete muhatap kılınması. Özellikle okullarımızın ve yurtlarımızın molotoflu saldırılara maruz kalması son derece üzücü. Projenin sürdürüleceği iki ilimizde de bunun örneklerini maalesef yaşadık. İstanbul ve Siirtte. İstanbul’da alevler içinde kalan okul binalarını, Siirt’te de yine anaokulunda küle dönmüş oyuncakları gördüğümde eminim sizler de öyle hissetmişsinizdir, ben tarifsiz bir acı yaşadım. Çocuk masumiyeti ve çocuk güvenliğine kast edenlere inşallah Allah fırsat vermesin diyorum.” dedi. Gücü yettiği kadar çocukların yetişmesi için çaba harcayacağını anlatan Davutoğlu, “Bizler aydınlık yarınlarımız olan çocuklarımız için yeni okullar, sınıflar ve yeni yurtlar yapmaya hep birlikte devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

‘HEPİMİZİ KORKUTAN EBOLA’

Davutoğlu, konuşmasının bir bölümünde son dönemde yaşanan ebola hastalığı salgını ve hijyen şartlarının önemine değindi. Davutoğlu, “Son günlerde hepimizi korkutan ebola, mers, sars gibi çok ciddi hastalıklar sözkonusu. Bunlarla ilgili yayınlarda eminim dikkatinizi çekmiştir bütün uzmanların vurguladığı en önemli şey el yıkama alışkanlığının kazandırılmasıdır. Çok sıklıkla ve bu alışkanlık her alışkanlık gibi elbette çocukluk yaşlarında kazandırılabilir. Bu projenin önemli faydalarından biri de çocukların kişisel bakımları ile birlikte çevrelerinin temizliğine dair kazanacakları alışkanlıklar olduğuna inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Projenin sacayaklarından biri olan TOGEM-DER Başkanı Saadet Gülbaran, 2012 yılındaki TÜİK verilerine göre 0-6 yaş grubundaki çocukların yüzde 28’inin ishale, yüzde 27,6’nın üst solunum yolları enfeksiyonlarına, yüzde 11,7’sinin ise bulaşıcı hastalıklara yakalandığını ortaya koyduğunu belirtti. Yetişkinlere oranla vücut savunma mekanizmaları daha zayıf olan bu yaş grubundaki çocuklara dikkat çeken Gülbaran, “Okullarda toplu yaşamları nedeniyle bu yaş grubundaki çocukların hastalıkları nedeniyle oluşan tahribatları yetişkinlere oranla çok daha tehlikeli boyut kazanabilmektedir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda okullarda hijyenin önemi daha iyi kavranacaktır.” dedi.

Tabideım toplantısında Davutoğlu, minik çocuklar ve proje yöneticileri ile birlikte sahnede hatıra fotoğrafı çektirdi.

CİHAN

, Davutoğlu: Okulların Yusması Üzücü kelebeksohbetchat.net farkıyla sizlerle.

admin 41
Cevap bırakın