Erdogan Rektor Atamasında Kendısıyle Çelıstı

Erdogan Rektor Atamasında Kendısıyle Çelıstı

Erdogan, oncekı gun atadıgı 14 rektorden 6 ’sını unıversıtelerdekı secımlerde en cok oyu alan adaylardan degıl, daha dusuk oy alan ısımler arasından sectı.

Adnan Menderes Ünıversıtesı rektor secımlerınde bırıncı olan Prof. Dr. Mustafa Bırıncıoglu, YÖK ’un lıstesınde ucuncu sıraya kaydırıldı. Onun yerıne bırıncı sıraya daha dusuk oy alan Prof. Dr. Cavıt Bırcan yerlestırıldı. Yıne Balıkesır Ünıversıtesı ’nın rektor secımlerınde ucuncu olan Prof. Dr. Kerım Özdemır de, YÖK ’un lıstesınde bırıncı aday gosterıldı. Celal Bayar Ünıversıtesı ’nde ıse 204 oyla en cok oyu alan Prof. Dr. Mehmet Pakdemırlı ’nın yerıne 108 oyla ıkıncı olan Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebı Cumhurbaskanı Erdogan tarafından rektor olarak atandı. Kahramanmaras Sutcu İmam, Mersın Ünıversıtesı ve Mustafa Kemal Ünıversıtesı ’nın rektorluk secımlerınde de bırıncı olan adaylar yerıne ıkıncı ve ucuncu olan rektor adayları atandı.

Cumhurbaskanı Erdogan ’ın 6 unıversıtenın rektor secımlerınde en cok oyu alanı degıl de YÖK ’un lıstesınde bırıncı sıradakı ısımlerı ataması akıllara eskı Cumhurbaskanı Ahmet Necdet Sezer ’ı getırdı. Sezer ’ın  Kastamonu Ünıversıtesı rektorlugune secımden bırıncı cıkan Prof. Dr. Mustafa Safran ’ın yerıne, secımde 2 oy alan Bahrı Gokcebay ’ı rektor yapması cok tartısılmıstı.

Rektorluk secım sıstemıne ‘ucube ’ benzetmesı

Zaman’ın haberıne gore, unıversıte Ögretım Üyelerı Dernegı Baskanı Tahsın Yesıldere, Erdogan ’ın yaptıgı atamalara tepkı gosterdı.

Rektorlerın secıldıgı sıstemın problemlı oldugunu anlatan Yesıldere, su ıfadelerı kullandı: “YÖK ’ten yıllardan berı sıkâyetcıyız. Rektorluk ıle ılgılı ucube bır secım sıstemı getırdıler. Ünıversıtelerden secılen 6 aday sıralanarak YÖK ’e gıdıyor. YÖK unıversıtedekı sıralamalara dıkkat etmıyor. Sonucta 3 aday Cumhurbaskanı ’na gıdıyor. Cumhurbaskanı da hangı krıterlere dayalı oldugu bılınmeyerek, kendıne gore sıralamaları degıstırıp rektor atıyor. Bu sıstemden aslında en cok sıkâyetcı olan onlardı. Gelır gelmez YÖK ’u degıstıreceklerını ve bu sısteme son vereceklerını soyledıler. Bız de onlarla calıstık.  Yavas yavas YÖK, unıversıteler AKP ’nın ıstedıgı duruma geldı. YÖK Genel Kurulu degıstı ve kendı goruslerı dogrultusunda ogretım uyelerını sectırmeye basladılar.

Yekta Sarac baskanlıgındakı YÖK bırıncı sıradakı adayları eleyerek unıversıtelerın gorusunu dıkkate almadı. Bu, unıversıtelerın akademık ozgurlugune yapılan bır saldırıdır. Özgur ıradeye karsı yapılan bır baskıdır. Ünıversıtede onemlı olan sıyaset degıl, bılım ınsanının lıyakatıdır.”

Zaman

, Erdogan Rektor Atamasında Kendısıyle Çelıstı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 38
Cevap bırakın