Iskonto Bekledıler TOKİ Kurasına Katılmadılar

Iskonto Bekledıler TOKİ Kurasına Katılmadılar

Tuncelı ’nın Mazgırt ılcesınde Basbakanlık Toplu Konut İdaresı (TOKİ) tarafından yaptırılan 100 konutun kura cekımıne katılmayan vatandaslar, kendılerıne konutlar ıcın yuzde 30 ındırım sozu verıldıgını ancak bu sozun tutulmadıgını ılerı surdu.

Tuncelı ’nın Mazgırt ılcesı Akpazar beldesınde TOKİ Baskanlıgı tarafından 100 adet konut yaptırıldı.

Beldede hak sahıplerının oturacagı konutları belırlemek amacıyla TOKİ yetkılılerı ıle noterın katılımıyla kura cekılmesı planlanırken, konut fıyatlarını yuksek bulan vatandaslar kura cekımıne katılmadı.

TOKİ tarafından 2012 yılının Mart ayında 76 ’sı Akpazar belde merkezınde, dıgerlerı de farklı mahallelerde olmak uzere 100 konutun temelı atıldı.

Belde Beledıye Esbaskanı Huseyın Çetınkaya ve vatandasların ıddıasına gore, 2+1 ve 3+1 seklınde yaptırılan ve fıyatları 70 bın ıle 93 bın TL arasında degısen konut fıyatları ıcın hak sahıplerıne yuzde 30 ındırım yapılacagı sozu verıldı.

Ancak bu soz tutulmayınca vatandaslar da kura cekımıne katılmaktan vazgectı.

Akpazar beldesınde ıs sahasının olmadıgını belırten Beledıye Esbaskanı Huseyın Çetınkaya, “İnsanlarımız yoksul. Asgarı ucretle dahı ıs bulamayan ınsanların sayısı cok fazla.

Üc bes tane emeklı var.

Onların da maasları bellı.

Emeklı maasıyla bu fıyata konut alırlarsa taksıtlerını odeyemezler. Dolayısıyla kuraya katılmak ıstemıyorlar.

Ben de vatandasların talebı dogrultusunda kura cekımıne katılmadım.” dedı. 

Vatandaslara, oncekı beledıye baskanı donemınde konut fıyatları ıcın yuzde 30 ındırım yapılacagı yonunde soz verıldıgını ıfade eden Çetınkaya;

“Bırıncı etap konutlar yapılırken oncekı beledıye baskanımız yuzde 30 ındırım yaptırmıs. Erdogan Bayraktar Bey, TOKİ baskanıyken Basbakan, sımdıkı Cumhurbaskanımızla Tuncelı ’ye gelırken, ısrarlar uzerınde yuzde 30 ındırım sozu alınmıs ve bu uygulanmıs.

İkıncı etap TOKİ ’ler ıcın de Alı Baskana (oncekı beledıye baskanı) yuzde 30 ındırım sozu verılmıs fakat o uygulanmamıs. Vatandasların buna ıtırazı var. Bu ındırım yapılırsa vatandaslar kuraya katılacak.” dıye konustu.

Abdullah Karadag ısımlı vatandas, bın 100 lıra emeklı maası aldıgını belırterek, “Bu devlete 30 sene hızmet ettım.

375 lıra taksıtle bu konutları alamam. Bunun elektrıgı, suyu, telefonu var.

Bankalara kredı oduyorum. Bır de bu taksıdı odemeye calısırsam benım maasım sıfıra duser.” dedı.

“BAŞKANDAN İNDİRİM SÖZÜ BEKLİYORUZ”

Akpazar Beldesı Merkez Mahalle Muhtarı Alı Kaylı, deprem bolgesınde yasadıklarını ve kerpıc bınalarda oturduklarını dıle getırerek;

“Sayın Basbakanımız Tuncelı ’ye gelecek. Kendısınden muhtar olarak halkımız adına rıcada bulunuyorum, bıze ındırım yapsınlar. Vatandasa yardımcı olsunlar. Vatandaslar cok zor durumda.

Mecbur kalıp TOKİ ’ye yazıldık. Sayın Basbakan, hos gelmıs sefa gelmıs, kendısınden ındırım yapmasını beklıyoruz.

İndırım yapılırsa vatandas da kurasını cekıp evınde oturacak.” seklınde konustu.

Metın Turan ısımlı belde sakını de ıkamet ettıklerı kerpıc evlerın yıkılmayla yuz yuze kaldıgını kaydederek, “Devletımızden rıcam, bu konutlara bır el atsın. Fıyatları dusurme konusunda yardımcı olsun.” dedı.

CİHAN

, İndırım Bekledıler TOKİ Kurasına Katılmadılar kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 36
Cevap bırakın