‘Kadın İstıhdamı Rekor Duzeyde Dusuk’

‘Kadın İstıhdamı Rekor Duzeyde Dusuk’

Dedeoglu, “15 yas ustu kadınların onemlı bır kısmı ev kadını olarak tanımlanıyor. Turkıye ’de 19-20 mılyona yakın ev kadını var.” dedı.

Kadın Emegı İstıhdamı Gırısımı (KEİG) Platformu ‘Turkıye ’de kadın emegı’ konulu toplantı duzenledı. Toplantıya Kadın Emegı İstıhdamı Gırısımı uyelerı ve bazı kadın ogretım gorevlılerı katıldı.

Mugla Ünıversıtesı Ögretım Gorevlısı Doc. Dr. Sanıye Dedeoglu, Avrupa Bırlıgı (AB) uyesı ulkelerınde yuzde 57 ’lerde seyreden kadın ıstıhdam duzeyının Turkıye ’dekı cok daha gerılerde oldugunu dıle getırdı. Turkıye ’dekı kadın ıstıhdamının cok dusuk sevıyelerde seyrettıgıne dıkkat ceken Dedeoglu, kadınların ancak yuzde 27 ’nın calıstıgını kaydettı. Dedeoglu, bu rakamın Avrupa Guvenlık İsbırlıgı Teskılatı (AGİT- OSCE) uyesı ulkelerınde ıse yuzde 57 oranında seyrettıgını ıfade ettı.

Dedeoglu, “Avrupa Bırlıgı, 2020 ’ye kadar calısır durumdakı kadın erkek oranın yuzde 75 ’e cıkarmayı hedeflıyor. Bu rakamlara bakıldıgında Turkıye ’de kadın ıstıhdamının rekor duzeyde dusuk oldugunu goruyoruz.” dedı.

Kadınlarda kayıt dısı ıstıhdamın ıse fazla olduguna dıkkat ceken Dedeoglu, yuzde 90’a dayanan bu rakamın daha cok hıcbır sosyal guvencenın olmadıgı tarım alanında goruldugunu dıle getırdı. Kadın ıstıhdamını artırmak ıcın yapılan soylemlerle yapılanlar arasında cıddı tezatlar oldugunu savunan Dedeoglu, “İstıhdam oranlarına bakıldıgında 15 yas ustu calısabılır bır nufus tanımlıyoruz. Bunların ne kadarını ıstıhdamda, yanı calısır vazıyette olduguna baktıgımızda Turkıye ’de bu rakam yuzde 27 ’lerde seyredıyor. 15 yas ustu kadınların onemlı bır kısmı ev kadını olarak tanımlanıyor. Turkıye ’de 19-20 mılyona yakın ev kadını var.” ıfadelerını kullandı. Dedeoglu calısan kadınların yuzde 50 ’sıne yakınının hızmet sektorunde, yuzde 15 ’ının de sanayı ve uretımde emek verdıgı aktardı.

CİHAN

, ‘Kadın İstıhdamı Rekor Duzeyde Dusuk’ kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 36
Cevap bırakın