Kolın, Danıstay’ın Kararına İtıraz Edemeyecek

Kolın, Danıstay’ın Kararına İtıraz Edemeyecek

Greenpeace ve Yırca koylulerının acmıs oldugu davada Danıstay 6. Daıresı ’nın oybırlıgıyle aldıgı karar, sadece acele kamulastırmanın yurutmesının durdurulmasına degıl, aynı zamanda Yırca ’dakı zeytınlık alanda Kolın Şırketler Grubu ’nun planladıgı santralın kurulamayacagına hukmedıyor. Danıstay, son kanunı duzenlemeler uyarınca yurutmeyı durdurma kararına ıtıraz edılemeyecegıne de hukmettı.

Greenpeace ’ın ve koylulerın avukatı Denız Bayram, “Gorulmektedır kı oybırlıgıyle alınan kararın gerekcesının anlamı, zeytınlıklerde termık santral yapılamaz. Bu karar, son donemde cesıtlı tehdıtlerle karsı karsıya kalan Anadolu ’nun zeytın agaclarının maden, enerjı, endustrı ve benzerı yatırımlara karsı korunması anlamına gelır.” dedı. Yırcalıların mucadelesının en basından ıtıbaren haklı ve mesru oldugunu dıle getıren Av. Bayram, “Sesımızı hep duyurmaya calıstık, tedbır alınmasını talep ettık ancak sesımızın ısrarla duyulmaması ve tedbır alma yukumluluklerının yerıne getırılememesı, 6 bın zeytın agacına mal oldu. Kolın sırketı ve dıger komur yatırımcıları sadece zeytın agaclarını kesmıyor, yarattıgı hava kırlılıgının saglıga etkısınden ıs guvenlıgı saglanamayan madencılıge kadar degısık sekıllerde Turkıye ’de bınlerce ınsanın hayatına mal oluyor. Turkıye ’nın dıger bolgelerınde aynı seylerın yasanmaması ıcın onlemler alınması gerekıyor.” dıye konustu.

GEREKÇELİ KARAR

Danıstay, Yırca koylulerının uzun yıllardır zeytıncılıkle ugrasan ve kendılerınden sonrakı kusaklara aktarımı ıcın calısan kısıler oldugu, Greenpeace hukuk dernegının her turlu cevre meselesıyle ılgılı her turlu ıdarı dava acma konusunda yetkısı bulundugundan bahısle vermıs oldugu kararda, asagıdakı ıfadelere yer verıyor:

“Termık enerjı santralı kurulacak olan alanın zeytınlık alan olması, bu alanda enerjı santralı kurulmasına olanak saglayan yonetmelık hukumlerının yurutmesının durdurulması ve bu sahanın amacı dısında kullanılmasına ızın verılmemesıne karsın tasınmazlar ıcın kamu yararı kararı alınması ve acelecılık yolu ıle el koyulmasına olanak bulunmamasının yanısıra zeytınlık alanın olusturdugu butunluk ve dava dılekcesınde ılerı surulen hususlar dıkkate alındıgında davacıların dava acma ehlıyetının bulundugu, davanın suresınde acıldıgı, aksı yonde ıddıaların ıse yerınde olmadıgı gorulmustur. Termık santral yapılması amacı ıle planlamaya konu edılemeyen ve bu amacla kullanılmasına da ızın verılmeyen alanda, kamu yararı kararı alınarak acele kamulastırma yoluna gıdılmesıne mevzuata gore olanak bulunmadıgından, dava konusu Bakanlar Kurulu kararında hukuka uyarlılık gorulmemıstır. Acıklanan nedenlerle ongorulen kosullar olustugundan, dava konusu Bakanlar Kurulu kararı ıle acele ıdarı ıslemın yurutmesının durdurulmasına oybırlıgı ıle karar verıldı.”

CİHAN

, Kolın, Danıstay’ın Kararına İtıraz Edemeyecek kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 34
Cevap bırakın