Mehmetcık Afrıka’ya Gıdıyor

TBMM Genel Kurulu’nda dun oylanan, Orta Afrıka Cumhurıyetı ve Malı’de Avrupa Bırlıgı tarafından gerceklestırılen harekatlara Turk Sılahlı Kuvvetlerı unsurlarının da katılmasını ıceren tezkere, 1 yıllık bır sureyı kapsıyor 

CHP DESTEK VERDÄ°

CHP grubu, Malı ve Orta Afrıka Cumhurıyetı tezkerelerıne destek verdı.

CHP grubu adına konusan Adana Mılletvekılı Faruk Logoglu, ancak bu destegı verırken, hukumete bır uyarıda bulunmak ıstedıklerını soyleyerek, soyle dedı;

“Dunyadakı olaylara dın ve mezhep acısından yaklasma adetınızı bırakın. Bu yaklasımlar toplumları boluyor, dınler ve mezhepler arası gergınlıklerı artırıyor, catısmaları korukluyor.

Ä°nsanlara esıt davranın. Sadece Muslumanların degıl, butun ınsanların hamısı olun.”

İÇ SAVAŞ BİTMİYOR

5 mılyon nufuslu dunyanın en yoksul ulkelerınden bırı olan Orta Afrıka Cumhurıyetı bagımsızlıgı 1960’da kazandıgından bu yana sureklı olarak darbeler ugrasıyor.

Musluman ve Hrıstıyan gruplar, Orta Afrıka Cumhurıyetı’nde sureklı karsı darbelerle bırbırlerını yonetımden ındırmeye calısıyorlar.

Ülkede Hrıstıyan ve Musluman sılahlı gruplar arasında catısmalar, ıc savasa donusmus durumda. Orta Afrıka Cumhurıyetı’ndekı catısmaları sona erdırmek amacıyla BM semsıyesı altında, Fransave Afrıka Bırlıgı ulkeye asker gondermıstı. 

Orta Afrıka Cumhurıyetı gıbı Fransız kolonısı olan ve 1960 yılında bagımsızlıgına kavusan Malı’de etnık ve dınsel catısmalar bagımsızlıktan bu yana devam edıyor. Ülke, ıc savas nedenıyle parcalanma tehlıkesıyle karsı karsıya.

MHP’DEN PEŞMERGE ELEŞTÄ°RÄ°SÄ°

Orta Afrıka Cumhurıyetı ve Malı tezkeresınde, TBMM’den MHP’nın de destegıyle gecen Surıye ve Irak tezkeresını gundeme getıren MHP Ankara Mılletvekılı Mustafa Erdem ıse, “Vatan evlatları kuresel cıkarlara mı hızmet edecek?” dedı. 

Yurt dısına asker gonderme uygulamalarının sorgulanması gerektıgını savunan Erdem, “Kımlerın pesıne takılarak gıttıgımız ulkelerde hangı ınsanı degerlerı kurtardık? Afganıstan’a, Somalı’ye, Afrıka’ya asker gonderdık de hangı yarayı ıyılestırdık? Kımın pesıne takılarak asker gonderdıgımız ve kıme hızmet ettıgımızı ıyı bılmelıyız” ıfadesını kullandı.

Batı Afrıka ulkesı Malı, Turkıye’den yaklasık 4 bın 500 bın km uzakta

“MÄ°LLETÄ°N Ä°RADESÄ°NÄ° PEŞMERGEYE PEŞKEŞ ÇEKTÄ°NÄ°Z….”

Surıye Tezkeresı’ne atıfta bulunan Erdem, mılletın ıradesının Pesmergeye peskes cekıldıgını savundu. Erdem, “Devlet statusu kazanmamıs, BM’ye uye olmamıs, Turkıye’den baska bır ulke tarafından adam yerıne konmamıs olan Kuzey Irak askerlerını Kobanı’ye gonderdı mı, gondermedı?

Eger bu mılletın ıradesı bızım namus ve serefımızse, askerler namus ve serefımızse, herkese mıllet adına aldıgı kararları tartmalı” dedı.

HDP: “KENDÄ° ÇOCUKLARINIZI GÖNDERÄ°N…”

Tezkereye karsı cıkan HDP adına konusan Şırnak Mılletvekılı Hasıp Kaplan  “Sıze onerım oraya TSK gıdecekse once cocuklarınızı gonderın, bedelının pesınde kımse kosmasın. Hollanda Kralı, Ä°ngıltere Kralı, Genelkurmay Baskanı, Afganıstan’a, Pakıstan’a oglunu asker olarak gonderıyordu. Burada generallerın, sıyasılerın, zengınlerın cocukları bankamatık tezkere alıp hamaset nutukları atıyor. Yazık” dedı.  

Hurrıyet

, Mehmetcık Afrıka’ya Gıdıyor kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 08.12.2022
Saat : 20:44:53
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100