Organları 5 kişiye umut oldu

Organları 5 kişiye umut oldu
Bir aracın çarpması sonucu ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastane beyin ölümü gerçekleşen Hasan Kotan’ın (41) yakınlarınca bağışlanan organları 5 hasta için umut oldu. Kotan’ın kalp, akciğer, karaciğer ve böbrekleri Ankara, İzmir, Antalya, Samsun ve Trabzon’da organ bekleyen 5 kişiye nakledilecek.

    Trabzon’un Arsin ilçesine bağlı Başdurak köyünde oturan ve inşaatlarda çalışarak geçimini sağlayan Hasan Kotan, 4 gün önce Arsin Organize Sanayi Bölgesi yakınındaki Karadeniz Sahil Yolu’nda Trabzon-Rize arasında taşımacılık yapan bir minibüsün çarpması sonucu ağır yaralandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan 5 çocuk babası Kotan’ın, dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine Kotan’ın eşi, çocukları, kardeşleri ve yakınları, derin üzüntülerine rağmen başka hastalara umut olması için organlarını bağışlama kararı aldı. Bu karar üzerine de Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi, Sağlık Bakanlığı ile irtibata geçti ve Kotan’ın bağışlanan kalp, akciğer, karaciğer ve böbreklerinin nakledilebileceği uygun kişiler araştırıldı. Organların Ankara, İzmir, Antalya, Samsun ve Trabzon’da nakil bekleyen hastalar için uygun olduğu belirlendi. Sağlık Bakanlığı’na ait ambulans uçakla Ankara ve İzmir’den gelen doktorlar, gece yarısından sonra girdikleri operasyonla Kotan’ın kalp ve akciğerini alıp döndü. Daha sonra da Farabi Hastanesi organ nakil ekibi ikinci bir operasyonla Kotan’ın karaciğer ve böbreklerini aldı. Yaklaşık 4 saat süren operasyonun ardından Kotan’ın kalbi nakil için İzmir’e, akciğeri Ankara’ya, karaciğeri Antalya’ya, böbreklerden biri Samsun’a gönderilirken, diğer böbreği ise Trabzon’daki bir hastaya nakledilmek üzere hastanede bırakıldı.

    Vefat eden Hasan Kotan’ın ağabeyi Süleyman Kotan, acı haberin ardından tüm üzüntülerine rağmen, başkalarına umut olmak için ailecek kardeşinin organlarını bağışlama kararı aldıklarını söyledi. Kotan, “Kardeşimin organlarını bağışlamayı uygun gördük. Umarım birilerine faydası olur.” dedi.

    Enişte Mustafa Kotan da bağış kararını ailece aldıklarını belirterek, “Mübarek Ramazan ayında birilerine faydalı olsun. Ülkemizde bazı arkadaşlarımızın organ nedeniyle zor durumda kaldığından dolayı böyle bir hayırseverliğe başvurduk. İnşallah nakil edilecek insanlara da hayırlı olur.” şeklinde konuştu.

    Organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini ifade eden enişte Kotan, “Organ nakli bekleyenler gibi bir gün biz de bekleyebiliriz. Aynı iş yarın bizim başımıza da gelebilir. Bir kişinin canını kurtarmak tüm insanların canını kurtarmak gibidir.” diye konuştu.

    Hastanedeki işlemlerinin ardından yakınlarına teslim edilen Hasan Kotan’ın cenazesi, ikindi namazını müeakip Arsin Başdurak köyündeki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

admin 31
Cevap bırakın