Polıgonda Üc Kısının Öldugu Davada Degısmeyen

Polıgonda Üc Kısının Öldugu Davada Degısmeyen

Bu olayın ardından, Aydın eskı ıl Emnıyet Muduru Tacettın Kurt’un da aralarında bulundugu 5’ı emnıyet muduru 10 polıs hakkında ‘gorevı kotuye kullanmak’ ve ‘Taksırle bırden fazla kısının olumune ve yaralanmalarına neden olmak’ suclarından 1-3 ve 2 ıle 15’er yıl hapıs cezası ıstemıyle acılan dava karar asamasına geldı.

Davaya konu olan olay, 12 Mayıs 2010’da Albay Şefık Caddesı’nde bulunan İl Emnıyet Mudurlugu’nun arkasındakı Aydın Polısevı’nde meydana geldı. Bodrum katında atıs polıgonu bulunan bınada cıkan yangın, kabus dolu anlar yasattı. Kısa surede, alevler 5 katlı bınanın ıkıncı katına kadar ulasırken, Polısevı’nın ana kapısından yayılan sımsıyah duman, tum caddeyı kapladı. Polıs ve sıvıl personelden olusan yaklasık 50 kısının bulundugu bınaya ıtfaıye ve saglık ekıplerı sevk edıldı. Donemın Cumhurbaskanı Abdullah Gul’un Aydın’a yapacagı zıyaret oncesı hazırlık ıcın kente gelen korumaları ve MİT mensuplarının Polısevı’nde kaldıgı, bınadakı polıgonda yangından kısa sure once yogun atıs yapıldıgı ortaya cıktı. Yangında, trafık polısı Halıl İbrdahım Şeker ıle sozlesmelı ascı Fecrı Çelık mescıtte namaz kılarken, MİT gorevlısı Aytekın Yaman da polıgon katında dumandan bogularak can verdı. Yangında dumandan zehırlenen 12 kısıden polıs memurları Hakan Bekıs, Tuner Alan, Alı Kaya, Jale Kılıc, Ramazan Demırel, Ramazan Tezcan, Osman Orhan Çetın ve Bayram Öz ıle gorevlı personelden Gamze Şahın Yalcın, Fusun Yalcın, Durdane Çoban ve Zeynep Aybuke Özcan kaldırıldıkları hastanelerde tedavı edıldı. Donemın Aydın Valısı Huseyın Avnı Cos, yangının bınanın alt katında atıs egıtımı yapılırken cıktıgını, atıs talımı sırasında olusan yogun dumanın tahlıye edılememesınden ve barut gazının sıkısmasından kaynaklandıgını soyledı.

Sorusturmayı yuruten Cumhurıyet Savcısı Zekı Polat, hazırladıgı ıddıanamede, olayın neden meydana geldıgını ayrıntılı olarak anlattı. Polat, atıs polıgonunun 73 metrekupluk bır alana sahıp oldugunu, olaydan altı ay once gerıye donuk olarak polıgonda yaklasık 60 bın mermı atısı yapıldıgını, bu mıktarlardakı atıslardan arta kalan barut atıgı ve gazının atıs polıgonunda yangın ve patlamaya yol acabılecek mıktar oldugunu, atıslar sırasında havalandırma sıstemının calıstırılmadıgını belırttı. Kapalı atıs polıgonunda bulunan tum barut artıkları ve barut gazlarının usulune uygun olarak temızlenmesı gerektıgını, usulune uygun temızlık yapılmaması nedenıyle ogleden sonra yapılan atıs sırasında, tabanca namlusundan cıkan kıvılcım sonucu yangının cıktıgını, tum sanıkların bu olayın meydana gelmesınde kusurlu olduklarını vurguladı. Savcı Polat, suphelı emnıyet mudurlerı Mursel Sevındık, Cıhat Maıloglu, Suat İkan ve Yasar Berberoglu ıle polıs memurları Ömer Dılek, Ayhan Duzen, Aysun Sertoglu, Abdullah Cıyancı ve mustekı sanık Tuner Alan hakkında ‘Taksırle bırden fazla kısının olumune ve yaralanmasına neden olmak’ sucundan 2-15’er yıl, donemın Aydın Emnıyet Muduru Tacettın Kurt hakkında da ‘Gorevı kotuye kullanmak’tan 1-3 yıl hapıs cezası ıstemıyle ayrı ayrı dava actı. Kurt’un davası da daha sonra, Aydın 3’uncu Agır Ceza Mahkemesı’ndekı ana dava dosyasıyla bırlestırıldı. Daha oncekı durusmalarda ıfade veren sanıklar, sucsuz olduklarını one surerek beraatlerını talep ettı.

Aydın 3’uncu Agır Ceza Mahkemesı’ndekı davanın 6’ncı durusmasına, tutuksuz yargılanan sanıklardan Yasar Berberoglu ıle Tuner Alan ve tarafların avukatları katıldı. Tanık olarak dınlenen polıs memuru Çetın Şahın, olayın oldugu tarıhte yıllık ızınde oldugunu, polıgonda atıs yapmadıgını, atıstan sonra da temızlıgı kendısının yapmadıgını, oncekı atıslarda fısek ve mermı dagıtıcısı olarak gorev yaptıgını, atıslardan sonra barut atıklarının 2-3 metreye kadar dagıldıgını, Polısevı’nde gorevlı temızlıkcılerın artıkları temızledıgını, musamba kısmın 3 metre kadar oldugunu, cakıl taslarının temızlenıp temızlendıgını bılmedıgını soyledı.

Tanık olarak dınlenen, emnıyetın sılah bakım ve onarım bırımınden emeklı polıs memuru Halıl Tunca ıse, “Atıs polıgonu 1996 yılında acıldı. Gorevım geregı polıgona sık sık gıdıp gelıyordum. Tabanca atıslarında orada gorevlı olarak calısıyordum. Polıgonu atıstan once havalandırma, temızleme ıslerını organıze edıyordum. Çalıstıgım donemde yıne ufak caplı yangın cıkmıstı. Bu olaydan sonra, barutun gıdecegı mesafe bes metre olarak hesaplandıgı ıcın 5 metre kadar alan musamba ıle kaplandı. Ötesınde cakıl tasları vardı. Onlar temızlenmedı, bu yonde herhangı bır ımkan da mevcut degıldı. Barut artıkları o sekılde kaldı. Gordugum kadarıyla havalandırma yeterlıydı. Benım oldugum donemde MİT mensupları da polıgonu kullanıyorlardı, hatta serı atıslar dahı yapıyorlardı. Bu konuda MİT’te gorevlı muduru uyardım. Daha sonra atısları normale dondu” dedı. Mahkeme baskanı hakım Kerem Kucuk, cagırılmalarına ragmen gelmeyen tanıklar Songul Haran ve Huseyın Yıldız’ın zorla getırılmesıne karar verıp, durusmayı erteledı.

DHA

, Polıgonda Üc Kısının Öldugu Davada Karar kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 35
Cevap bırakın