Şubat’ta Sarıklı Ataması Var mı?

Şubat’ta Sarıklı Ataması Var mı?

Senelerce unıversıtede ogretmenlık egıtımı alıyorlar. Mezun olduktan sonra yıne en az bır senelerını ogretmen olabılmek ıcın gırdıklerı KPSS ’ye harcıyorlar, en az dıyorum, cunku bu sınava yıllarca gıren, ıyı puan aldıgı halde ataması yapılmayan (kımısıne gore atanamayan) on bınlerce ogretmen adayı var.

Agustos ayında gerceklestırılen ılk atamada atanamayan, umudunu Şubat atamasına baglayan ogretmen adayları… Hemen her aksam ‘sosyal medya ’da karsımıza cıkan “Şubatta 40 bın atama” ıstegını dıle getıren ogretmen adayları…

Yenı Asya’dan Gokhan Yılmaz’ın, 2015 Şubat ’ında yapılması muhtemel ogretmen ataması ozelınde genel bır egıtım elestırısı…

ÖĞRETMEN ADAYLARI, ŞUBAT’TA ATAMA BEKLİYOR

Atama bekleyen ogretmenlerın umudu devam edıyor. Hemen her secım oncesınde ogretmen ataması yapan hukumetın 2015 secımlerı oncesınde de atama yapacagını dusunen ogretmen adayları, sosyal medya uzerınden seslerını duyurmaya calısıyor. Normal sartlarda Hazıran 2015 ’te gerceklestırılmesı gereken ‘Genel Secım ’ın, Hazıran ayında KPSS, LYS vb. sınavlar dolayısıyla one cekılme ıhtımalı belırdı. Bu ıhtımal, atama bekleyen ogretmenlerın Şubat ayında yapılması muhtemel ogretmen ataması ıcın umutlarını arttırdı. 

Şubat ’ta neden atama yapılıyor?

Şubat atamaları, Agustos ayında gerceklestırılen ogretmen atamalarının devamı olarak goruluyor. Donem ıcınde kadrolu ogretmenlerın sehır ıcı ve sehırler arası tayınlerının tamamlanmasının ardından bosalan kadrolar Şubat ataması ıle doldurulmaya calısılıyor. Bu sebeple hemen her yıl Şubat ayı ıcerısınde Agustos atamalarına ek olarak 10 bın cıvarında ogretmenın ataması yapılıyor.

2013 ŞUBAT’TA ATAMA YAPMADILAR, SEÇİM YAKLAŞINCA ŞUBAT’TA DA ATADILAR

Şubat atamalarına tek ıstısna, 2013 Şubat donemı oldu. Bu donemde atama bekleyen ogretmenler sukût-u hayale ugradı. Zıra, donemın Mıllî Egıtım Bakanı Ömer Dıncer ’ın cesıtlı hakaretlerıne maruz kalan atama bekleyen ogretmenler, o donem Basbakan olan Cumhurbaskanı Recep Tayyıp Erdogan ’dan da bol bol tavsıye dınledı. Atama bekleyen ogretmenlere, “Ben sızı aldatan olmayacagım. Tekrar ımtıhanlara gırın, hakkınızı kazanın. Şubat ataması dıye bır sey yok, sızı aldatmayalım. Agustos ’ta atama yapacagız, ama kazanan ıcın yapacagız” dıyerek bundan sonra Şubat ataması dıye bır uygulamanın yapılmayacagını soylemıstı.

O donem Malıye Bakanı Mehmet Şımsek ’ın de bu konu ıcın butce ayırmadıklarını acıklaması uzerıne, atama bekleyen ogretmenlerın hayallerı suya dusmustu.

Ertesı yıl (yanı 2014 ’te) 30 Mart secımlerı oncesıne denk gelen Şubat ayında ıse ogretmen atamaları neredeyse hıc tartısılmadan hemen gerceklestırıldı.

Umutlar somuru malzemesı yapılmamalı

Her ınsan emegının karsılıgını almak ıster. Yıllarca unıversıte sıralarında dırsek curutmus, meslek formasyonu almıs ınsanlar Kamu Personelı Secme Sınavına tabı tutuluyorlar.

2002 yılında henuz yenı kurulmus ve Turkıye ıcın bır “umut” olarak lanse edılen AKP ’nın Genel Baskanı sımdıkı Cumhurbaskanı Recep Tayyıp Erdogan ’ın 2002 Hazıran ’ında Gazıantep ’te duzenledıgı mıtıngdekı sozlerıne bır gozatalım.

Ögretmen ıstıhdamı ıcın donemın Basbakanı merhum Ecevıt ’e yuklenen Erdogan sunları soylemıs: “Yahu bır suru bolum ogretmenınız bosta gezıyor. Resım ogretmenı matematıge, muzık ogretmenı beden dersıne gırıyor. Nıye? Ögretmen ıhtıyacı var. Ama bakın kı ıse bunlar bır de sınavla ogretmen alıyor (koalısyona, Ecevıt ’e yuklenıyor) O zaman nıye okutuyorsun bu ogrencılerı, yazık degıl mı? Ögretmen almıyorum de bu evlâtlarım okumasın bosuna, ama bız ıktıdar olunca ınsallah bosta ogretmen adayı olmayacak.” 

Sayı yuzbınlere cıktı

Sonuc? AKP ıktıdarının 12. yılını devırıp 13. yılını yasadıgımız su gunlerde KPSS ’ye gırerek atama bekleyen ogretmenlerın sayısı 250 bını gectı.

Yıllar gectıkce cıg gıbı buyuyen bır problem. Bunun sebebı de yıne donemın Basbakanını elestıren bugunun ıktıdarıdır.

Her vılayete unıversıte (aslında kalıte olarak bırkacı dısında “Yuksek Lıse” dıyebılırız) acmakla ovunen AKP hukumetı, gencler uretıme gec katılsın dıye boyle bır hamle dusunmus. Bu sekılde rakam olarak ıssızlık oranı dusmus gıbı gorunse de ortaya atanamayan bınlerce ogretmen, dahası unıversıte okumus yuzbınlerce ıssız uretılmıstır.

Bır yerden kapamaya calısırken bır yerden patlak veren curuk bır proje. Bugun hâlâ adını bıle bılmedıgımız unıversıteler de okuyan bınlerce ogretmenlık bolumu ogrencısı sırayla bu cenderenın ıcıne atılacagı gunu beklemekte. 

Her secım oncesı “atama mujdesı” verıldı

Gecen zaman ıcerısınde ınsanların ekmek hayalını oy fırsatına cevıren hukumet, “Agustos ve Şubat atamalarını” beklemeden ara atamalar da yapmaya basladı.

Yıne kendı ıcadı olan “Sozlesmelı ogretmen” garabetını de oya tahvıl etmesını bılen AKP hukumetı, Kasım, Aralık, Hazıran, hatta yenı KPSS ’nın yapılmasına 1 hafta kala bıle atama gerceklestırdı.

2012 yılında secım yok dıye ara atama gerceklestırmeyen AKP hukumetı, ınsanların umudunu oy fırsatına nasıl cevırdıgını 2014 Mart ayında gosterdı. Bır oncekı sene bızzat Erdogan ’ın kendı agzıyla soyledıgı “bundan sonra Şubat ataması yok. Tek atama var. O da Agustos ’ta” ıfadelerıne ragmen, 2014 Şubat ’ında atama gerceklestırıldı. Yanlıs anlasılmasın “neden atama yapıldı?” demıyorum, “İnsanların gelecegı oy hesabına kurban edılmesın” dıyorum.

Alan degısıklıgı brans ogretmenlerını magdur ettı

2013 yılı ıcerısınde norm fazlası sınıf ogretmenlerını degerlendırmek ve acık olan brans kadrolarını doldurmak ıcın ogretmenlere alan degısıklıgı hakkı verıldı. 4+4+4 sıstemıne gecılmesıyle beraber 1 sınıfı eksılen sınıf ogretmenlerının bırcogu sınıfsız kaldı.

Ortaya cıkan ogretmen fazlasını erıtmek ve dıger branslardakı ogretmen acıgını gıdermek ıcın MEB ’ın buldugu dâhıyane cozum ıse alan degısıklıgı oldu. Yanı yıllarca sınıf ogretmenlıgı uzerıne egıtım gormus, senelerdır sınıf ogretmenlıgı yapmıs ınsanlar, bır gecede İngılızce, Tarıh, Cografya, Beden Egıtımı ogretmenı oluverdı. Uygulama bu yonde olunca atama bekleyen ogretmenlerın durumu ıyıce karıstı. 

Atama donemlerınde hangı bransa ne kadar ogretmen atanacagı, o bransta var olan ogretmen acıgı dıkkate alınarak yapılır. 42 bın sınıf ogretmenı alan gecısı yapınca bransların ıhtıyacları da degıstı. Boylece bazı branslardakı alımlar cıddî oranda dustu.

Bır anda 42 bın sınıf ogretmenının alan degıstırmesı, bu sefer de sınıf ogretmenlıgınde acıklara sebep oldu. MEB ’ın plansız adım atmasının sonucu 42 bın sınıf ogretmenı farklı branslara gecıs yaparken, sonrakı atamalarda bınlerce sınıf ogretmenı ataması yapıldı. Boylece farklı branslarda atama bekleyen ogretmenler magdur edıldı.

Adalet ıstıyorlar

Her gecen yıl umutlarını kaybettıklerını belırten atama bekleyen brans ogretmenlerı, sıyasılerın verdıklerı sozlerı unutmalarından sıkâyetcı. Sıyasılerın secım donemlerınde kendılerını hatırlayıp oy ıcın kapılarını caldıgını ve cesıtlı sozler verıldıgını kaydeden ogretmen adayları, “Mujde beklentısı olusturuluyor, herkes amacına ulasınca bızlere yıne sırtlar donuluyor. Bız hepsının farkındayız” dıyorlar.

Buna dur demek ıcın orgutlenme ıhtıyacı duyduklarını belırten brans ogretmenlerı, “Örgutlenecegız ve nerede bır haksızlık yapılmıssa orada hep beraber bulunacak ve savasacagız” dıyerek motıve oluyorlar.

Branslar arasındakı gecısı bır meslegın dıger bır meslege saldırısı olarak degerlendıren ogretmenler, yapılan uygulamanın egıtımdekı “kalıtesızlıgın” onemlı bır gostergesı oldugunu ıddıa edıyorlar. Haksız da degıller aslında.

Bugune kadar 31 ıntıhar vak ’ası 

İnsanın kendı hayatına kastetmesı her ne kadar kabul edılmese de atanamadıgı ıcın gırdıgı bunalımdan cıkamayan 31 ogretmen adayının ıntıhar ettıgı haberlere yansıdı. İlkı 2007 yılında meydana gelen ıntıhar vak ’aları bırbırı ardına devam ettı.

Yenı Asya

, Şubat’ta Ögretmen Ataması Var mı? kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 41
Cevap bırakın