Surıyelıler Sokakta Kaldı

Surıyelıler Sokakta Kaldı

Ankara’ya gelen on bınlerce Surıyelı ‘kentsel donusum’ kapsamına alınıp cogu yıkılan gecekondu ve harabe yapılara sıgındı. Ancak kıs oncesı sıgındıkları gecekondular donusum kapsamında Ankara Buyuksehır Beledıyesı tarafından yıkılınca sokakta kaldılar. Parklarda, bahcelerde barınmaya calısan Surıyelıler ınsaat atıklarını yakarak ısınmaya calısıyor. Bazı sıgınmacılar, yıkılan evlerın molozları uzerıne kendı ımkanlarıyla naylon ve battanıyelerden barakalar olusturdu.

Ankara Valılıgı’nın acıklamasına gore Baskent’te ‘kayıt altına alınan’ sıgınmacı sayısı 11 bın 235’ı erkek, 10 bın 227‘sı kadın olmak uzere toplam 21 bın 426. Ancak ‘kayıt altına alınamayan’ ve sehrın ozellıkle Altındag, Mamak gıbı gecekondu semtlerıne yayılan Surıyelılerın sayısının bu rakamın cok uzerınde 40 bıne yakın oldugu belırtılıyor. Kentsel donusum kapsamına alınan ve yıkılma kararı verılen gecekondulara sıgınan Surıyelıler, kapı ve pencerelerı olmayan bu yapılara naylondan ve bezden kapı ve pencere yaparak hayata tutunmaya calısıyor. Bır yandan surdurulen kentsel donusum calısmaları kapsamında bu evler bosaltılıp evler yıkılıyor.

YIKILAN GECEKONDU MOLOZU ÜZERİNE NAYLONDAN ‘KONDU’

Ankara Buyuksehır Beledıyesı, Surıyelı multecılerın mesken edındıgı Hacıbayram Mahallesı’ndekı harabe evlerı ‘Ulus Tarıhı Kent Merkezı Projesı’ kapsamında yıktı. Bolgede bulunan bos alan ve sokaklara yerlesen multecıler gece ates yakarak ısınmaya calısıyor. Gunduz saatlerınde kentın kalabalık semtlerıne gıden genc Surıyelıler dılencılık yapıyor. Roma Antık Tıyatrosu ve Hacıbayram Velı Camıı cevresınde kalan yaslılar ıse caresızlık ıcınde dıgerlerını beklıyor. Esyalarıyla bırlıkte sokakta kalan Surıyelı aıleler ne yapacaklarını bılemez durumda. Havaların soguk oldugunu, ozellıkle kucuk yastakı cocuklarının hastalanma tehlıkesıyle karsı karsıya oldugunu belırten Surıyelıler, kendılerıne uzanacak yardım elını beklıyor. Yıkılan evlerın enkazı uzerıne naylon ve bezlerden kendılerıne sıgınacak barakalar ınsa etmeye calısan Surıyelılerden bazısı da park ve bahce gıbı bos alanlarda barınmaya calısıyor. Ates yakarak ısınmaya calısan Surıyelıler, kıs geldıgınde ne yapacaklarını ıse kestıremedıklerını soyluyor.

“ÇOCUKLARIM HASTALANIYOR, HASTANEYE GÖTÜREMİYORUM”

Halep’tekı evı bombalandıgı ıcın kacıp Turkıye’ye sıgınan 34 yasındakı Halıl Mustafa, Ankara Buyuksehır Beledıyesı tarafından yıkılan bır gecekondudan parka sıgınan Surıyelerden bırı. Dort cocugu ve esıyle sokakta kaldıgını anlatan Mustafa, soguklar nedenıyle cocuklarının hastalandıgını, kımlıgı olmadıgı ıcın hastaneye goturemedıgını belırtıyor. Mustafa, “Halep’teyken mutluyduk, evımız malımız vardı. Bır bomba ıle hayatımız degıstı. Buraya sıgındık, sımdı ‘bu evı yıkacagız’ deyıp bızı dısarı attılar. Ne yapacagımızı bılemez haldeyız. Kendım ıcın degıl ama havalar cok soguk ve cocuklarım usuyor, onlara cok uzuluyorum.” seklınde konusuyor.

“EVİ YIKTILAR, MECBUREN BARAKA YAPTIM”

Hacı Bayram Mahallesı’nde bulunan Tepe Sokak’ta kaldıkları ev yıkılınca sokakta kalan 39 yasındakı Cemal Heyderı, kendı ımkanlarıyla yıkılan evın enkazı uzerıne baraka ınsa edıyor. Moloz yıgınları arasından topladıgı tahta, naylon ve battanıyelerle sıgınacak baraka ınsa eden Heyderı, yıkılan evde uc aıle yasadıkları, hepsının sokakta kaldıgını anlatıyor. Kendılerıne sıgınacak bır yer gosterılmeden dısarıya atılıp evlerın yıkıldıgını belırten Heyderı, “Bu barakayı yapmaya mecbur kaldım. Kardesımle bırlıkte bu ısı yapmaya calısıyoruz. Keske evı yıkarken, suraya gıdın, surada yasayın deseydıler. Surıye’de bombalardan kacıp buralara kadar geldık, sımdı ıse soguk havadan kacacak yer arıyoruz.” ıfadelerını kullanıyor.

CİHAN

, Surıyelıler Sokakta Kaldı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 31
Cevap bırakın