TBMM’de Kurdıstan Gergınlıgı

TBMM’de Kurdıstan Gergınlıgı

İcıslerı Bakanlıgı’nın gorusuldugu TBMM Plan ve Butce Komısyonu’nda İc İslerı Bakanı Efkan Ala, komısyon uyelerıne bakanlık butcesı ve baglı oldugu kuruluslarla ılgılı genel bılgıler verdı. Yaklasık 1 saat suren Bakan Ala’nın sunumunun ardından MHP Antalya Mılletvekılı Mehmet Gunal soz alarak, hukumetı ve İc İslerı Bakanı Efkan Ala’yı elestırdı.

Gunal, İc İslerı Bakanı Efkan Ala’ya yonelık olarak, “Oslo surecını sahıplenmıssınız, Habur’dan sonra 29 Ekım’de Cumhurıyet Bayramı’nda pesmergelerın topraklarımızdan gecırılıp Surıye’nın kuzeyıne gonderılmesını ve burada bır takım unsurların Kurdıstan’dan gectık, Kurdıstan’a yardıma gıttık demesıne ses cıkarmamanın yarın hesabının sorulacagını soyluyorum” dedı.

HABERİN VİDESOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HDP Şırnak mılletvekılı Hasıp Kaplan ıse, Unsur degıl ben soyledım. Selcuklu cografyasında yerı var. Unsur lafını kullanma. Selcuklulardan bu yana Kurtlerın yasadıgı topragın adı Kurdıstan’dır.40 mılyon Kurt var ogreneceksınız, kabulleneceksınız. Gunes yok dıyebılırsınız, ama gunes doguyor her gun kusura bakmayın” dedı.

MHP Antalya Mılletvekılı Mehmet Gunal ıse, “Sızın ne amacınız oldugunu bılıyoruz. Sız ortagınızla konusun. Sız soyledıysenız sızın ıcınde gecerlı. Turkıye topragında Kurdıstan mı var. Burası Turkıye Cumhurıyetı topragı. Kım soyluyorsa Turkıye’de Kurdıstan dıye hepsı unsurdur hepsı terorısttır. Sayın Kaplan Turkıye’ye Kurdıstan dıyorsan sende terorıstsın. Turkıye’de oyle bır yer, dunyada da oyle bır yer yok” dedı.

AK PARTİLİERLE DE TARTIŞMA YAŞANDI

Ardından Gunal, AK Partılılerı ve İc İslerı Bakanı Afkan Ala’ya “Bu hale getırdınız susuyorsunuz hala. Hıc bırınden cıt cıkmıyor. Kurdıstan dıyor sesınız cıkmıyor ? dedı. Bazı MHP’lı mılletvekıllerı ıse ‘AKP ıktıdarı haındır” dıye bagırdı.
Bunun uzerıne yerınden kalkan cok sayıda AK Partılı mılletvekılı MHP’lı mılletvekıllerıne tepkı gosterdı ve haın sızsınız? dıye karsılık verdı.
Yasanan gergınlık nedenıyle, komısyon bırlesımıne 45 dakıka ara verıldı.

DHA

, TBMM’de Kurdıstan Gergınlıgı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

İçişleri Bakanlığı’nın görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İç İşleri Bakanı Efkan Ala, komisyon üyelerine bakanlık bütçesi ve bağlı olduğu kuruluşlarla ilgili genel bilgiler verdi. Yaklaşık 1 saat süren Bakan Ala’nın sunumunun ardından MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal söz alarak, hükümeti ve İç İşleri Bakanı Efkan Ala’yı eleştirdi.

Günal, İç İşleri Bakanı Efkan Ala’ya yönelik olarak, “Oslo sürecini sahiplenmişsiniz, Habur’dan sonra 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı’nda peşmergelerin topraklarımızdan geçirilip Suriye’nin kuzeyine gönderilmesini ve burada bir takım unsurların Kürdistan’dan geçtik, Kürdistan’a yardıma gittik demesine ses çıkarmamanın yarın hesabının sorulacağını söylüyorum” dedi.

HABERİN VİDESOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

HDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan ise, Unsur değil ben söyledim. Selçuklu coğrafyasında yeri var. Unsur lafını kullanma. Selçuklulardan bu yana Kürtlerin yaşadığı toprağın adı Kürdistan’dır.40 milyon Kürt var öğreneceksiniz, kabulleneceksiniz. Güneş yok diyebilirsiniz, ama güneş doğuyor her gün kusura bakmayın” dedi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ise, “Sizin ne amacınız olduğunu biliyoruz. Siz ortağınızla konuşun. Siz söylediyseniz sizin içinde geçerli. Türkiye toprağında Kürdistan mı var. Burası Türkiye Cumhuriyeti toprağı. Kim söylüyorsa Türkiye’de Kürdistan diye hepsi unsurdur hepsi teröristtir. Sayın Kaplan Türkiye’ye Kürdistan diyorsan sende teröristsin. Türkiye’de öyle bir yer, dünyada da öyle bir yer yok” dedi.

AK PARTİLİERLE DE TARTIŞMA YAŞANDI

Ardından Günal, AK Partilileri ve İç İşleri Bakanı Afkan Ala’ya “Bu hale getirdiniz susuyorsunuz hala. Hiç birinden çıt çıkmıyor. Kürdistan diyor sesiniz çıkmıyor ? dedi. Bazı MHP’li milletvekilleri ise ‘AKP iktidarı haindir” diye bağırdı.
Bunun üzerine yerinden kalkan çok sayıda AK Partili milletvekili MHP’li milletvekillerine tepki gösterdi ve hain sizsiniz? diye karşılık verdi.
Yaşanan gerginlik nedeniyle, komisyon birleşimine 45 dakika ara verildi.

DHA

admin 38
Cevap bırakın