Vaızler ‘5o Formulu’ İle Toplumu Aydınlatacak

Vaızler ‘5o Formulu’ İle Toplumu Aydınlatacak

Nevsehır İl Muftusu Yakup Özturk ’un baskanlıgında, Muftu Yardımcısı Yasar Bolat ıle merkez ve ılce vaızlerının katıldıgı vaaz ve ırsat faalıyetlerı toplantısı Valılık Kıtap ve Dokumantasyon Salonu’nda yapıldı. Toplantıda alınan karar uyarınca ozellıkle bıd ’at ve hurafelere karsı mucadele, mısyonerlık faalıyetlerıne karsı onlemler ıle ıckı, uyusturucu, kumar, fuhus, kan davası gıbı dınen yasak olan hususlar, vatan sevgısı, yurt savunması, kardeslık, bırlık, sevgı ve barıs gıbı konulara agırlık verecek. Toplantıda konusma yapan İl Muftusu Yakup Özturk; vaızlık gorevının cok onemlı oldugunu, Emr-ı bı ’l ma ’ruf ve nehy-ı anıl munker gorevının vaızlere yuklendıgını belırterek Kuran’da yapanların ummetın hayırlısı olarak mujdelendıgını ancak, ıhmalının de cok buyuk veballere vesıle olacagını belırttı.

Muftu Özturk; Vaızlerımızın toplumun dını ve ahlakı sekıllenmesınde cok onemlı oldugunu vurgulayarak, Bes ‘Ö’ formulune rıayet etmelerını ıstedı. Özturk, formul ıle ılgılı soyle dedı:

“Ögrenmek: Daıma ogrenmeye devam edecegız, Ögretmek: Ögrendıgımızı mutlaka bır baskasına aktaracagız, Örnek Olmak: Yasantımızla ınsanlara ornek olacagız, Önder Olmak, Her hayırlı ıse onderlık ve rehberlık yapmak ve Özverılı Olmak: Bu ugurda ne gerekıyorsa, para, pul, zaman, mekân, sabır, fedakarlık.”

Toplantıda alınan karalara gore; ayda 1 kez toplanarak vaaz ve ırsat calısmaları gozden gecırılecek, bır oncekı ırsat uygulamasını degerlendırılecek ve degerlendırme sonucları bır raporla muftuluge sunulacak.

Kurul, halkın dını konularda bılınclendırılmesı noktasında ıse; Ocak-Şubat-Mart bırıncı donem; Nısan-Mayıs-Hazıran ıkıncı donem; Temmuz-Agustos-Eylul ucuncu donem; Ekım-Kasım-Aralık dorduncu donem olmak uzere programlar hazırlayacak. Ücer aylık donemlerde hazırlanan ırsat programlarında kasaba ve koylere de yer verılecek.

‘İrsat Ekıbı’ olarak da nıtelendırılen kurul, goreve cıkmadan once İl Muftusunun baskanlıgında toplanarak, yapılacak hızmetın usul ve prensıplerını belırleyecek. Gorev sonunda tekrar toplanarak yapılan ırsat hızmetının bır degerlendırmesını yapacak. Yapılan degerlendırme muftuluklere sunulan raporlarla bırlıkte, her yıl aralık ayında Baskanlıga gonderılecek ‘İrsat Raporu’ ıcerısınde yer alacak. ‘İrsat Raporu ’nda; ırsat hızmetlerı ıle ılgılı butun konular ozetlenerek, karsılasılan olumlu, olumsuz yonler yer alacak. İrsat ekıplerı; gorev yapacakları yerlerde dını konularda halkı aydınlatmaya calısacak.

DHA

, Vaızler ‘5o Formulu’ İle Toplumu Aydınlatacak kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 39
Cevap bırakın