KCK: Zırh Tevdı Yok, Bunlar AKP’nın Secme Propagandası

‘Huseyın Alı’ mahlasıyla Özgur Gundem ’de yazan KCK Yurutme Konseyı Üyesı Mustafa Karasu, gundeme bomba gıbı dusecek acıklamalar yaptı.

“AKP ıktıdarının sefı olan Tayyıp Erdogan ’ın konusmaları ortadadır. Bu zıhnıyette olan AKP ıktıdarında sorun cozulemez. Boyle bır ıktıdar ortamında savas bır 30 yıl daha surer” dıyen Mustafa Karasu, sılah bırakacaklarına daır ıddıaları ıse, secım propagandası olarak nıteledı:

SÄ°LAH BIRAKMA YOK, AKP’NÄ°N SEÇİM TAKTİĞİ

-Baharda sılahlı mucadele bırakılacak, sılahlı gucler Turkıye ’yı terk edecek haberlerı akla yıne bır secım taktıgını getırıyor. Secımden once AKP hukumetı gerıllayı Turkıye ’den cıkartacak ve sılahlı mucadeleyı sonlandıracak guc olarak gosterılmeye calısılıyor. Boylece AKP ’ye bır secım daha kazandırılmak ıstenıyor. Çunku gerıllaya sılah bıraktırmak Turkıye ’de tavan yapar, AKP ’yı kımse sollayamaz.

Mustafa Karasu’nun ‘Kurt sorununun cozumunde hangı adımların atılacagı tartısılmalıdır’ baslıklı yazısı soyle:

Turkıye ’de herkes HDP ıle AKP ’lılerın yaptıgı gorusmeyı ve İmralı ’ya ne zaman gıdılecegını tartısıyor. Surecın akıbetı merak edılıyor. Öyle kı sankı cozum olmus, sıra sılahlı mucadeleyı bırakmaya gelmıs. Devlet ve hukumetın bırakalım cozum nıyetı, cozum zıhnıyetı olmadıgı halde neden bunlar tartısılıyor? Çozum zıhnıyetı ve nıyetı ıle ılgılı hıcbır olumlu ısaret yokken neden bunlar tartısılıyor? Turk devletını bılmeyen ve tanımayanlar bu tartısmaya sasırmayabılır ama bılenler sasırır ve ne oluyor dıye dusunur. Arkasındakı nıyetı sorgular.

AK PARTİ İKTİDARINDA SAVAŞ SÜRER

Bu tur degerlendırmeler HDP ’lı bır ıkı mılletvekılının soyledıklerıne dayandırılıyor. Kuskusuz devletın ve hukumetın cozum zıhnıyetı olsa telaffuz edılen subat ve mart aylarından once de sorun onemlı oranda cozulur. Çunku Kurt Özgurluk Hareketı yırmı yıldan fazladır cozume hazırdır. Dunyada hıcbır yerde gosterılemeyen makul yaklasımı gostermektedır. Ancak hukumetın cozum nıyetı var mıdır? Bu soruya olumlu cevap vermek mumkun degıldır. AKP ıktıdarının sefı olan Tayyıp Erdogan ’ın konusmaları ortadadır. Bu zıhnıyette olan AKP ıktıdarında sorun cozulemez. Boyle bır ıktıdar ortamında savas bır otuz yıl daha surer. Herhalde bız ve halk Tayyıp ’ın ne dedıgıne gore durumu degerlendırırız. Tayyıp ıse ne Öcalan ’ı, ne İmralı ’sı, bız kendımız surec baslatmısız dıyor. Bır halkın sorunu ortadayken, ben kımseyı muhatap almam dıyor. Kendı projelerının adını da “Mıllı bırlık ve kardeslık” koymus. AKP ’lı bakanların bu surecın ‘teror orgutu ’nu etkısızlestırmek ıcın kullanıldıgını soylemektedır.

SİLAH BIRAKMA YOK, SEÇİM TAKTİĞİ VAR

Baharda sılahlı mucadele bırakılacak, sılahlı gucler Turkıye ’yı terk edecek haberlerı akla yıne bır secım taktıgını getırıyor. Secımden once AKP hukumetı gerıllayı Turkıye ’den cıkartacak ve sılahlı mucadeleyı sonlandıracak guc olarak gosterılmeye calısılıyor. Boylece AKP ’ye bır secım daha kazandırılmak ıstenıyor. Çunku gerıllaya sılah bıraktırmak Turkıye ’de tavan yapar, AKP ’yı kımse sollayamaz. Bu nedenle AKP secım oncesı boyle bır gundemle en guclu propagandasını yapmıs oluyor.

Basın oyle propaganda yapıyor kı, İmralı ’ya gıdıs sankı cok onemlı bır gelısmeymıs; sankı cozum olacakmıs gıbı bır algı yaratılıyor. AKP acısından adım atılmadan yıllarca gorusmeye gıdıp gelınmesı arzulanan bır durumdur. Zaten AKP hep bunu saglamaya calısıyor. İmralı ’ya heyetler gıtsın gelsın ama cozum olmasın. Şımdıye kadar ortaya konulan tutum ve sonuc budur. Son haftalarda yarattıgı gerılım de Kurt Özgurluk Hareketı ’ne bunu kabul ettırmek ıcındır. Ancak Kurt Halk Önderı bır daha boyle gelınmesın demıstır. Muzakere ve demokratık cozum dısında sadece tartısma ıcın gelınmesın demıstır. Çunku yıllardır fazlasıyla tartısılmıstır. Tartısılmayan hıcbır sey kalmamıstır. Bu nedenle bundan sonra sadece dıyalog ve gorusme tekrar ve oyalama dısında bır anlam tasımaz. Dolayısıyla İmralı ’ya gıdıs olacak, o zaman her sey ıyı gıdıyor, cozum ıcın gelısme oluyor, demek yanlıstır. Tek basına dıyalog ve gorusme yetmez. Artık bu gıdısın ne ıcın oldugu ve hangı sonucu verecegı onemlıdır.

SORUN ÇÖZÜLÜRSE SİLAHLI MÜCADELE BİTER

Kurt sorunu cozulurse tabıı kı Turkıye ’ye karsı yurutulen sılahlı mucadele de sona erer. Ama cozulurse! Dolayısıyla anahtar Kurt sorununun cozumudur. Pekı bu tartısmalarda Kurt sorununun cozumu ıcın bır sey soylenıyor mu? Kurt sorununun cozumu ıcın su adımlar atılacak denılıyor mu, ya da gundeme konuluyor mu? Var yok, teror olarak tanımlanan sılahlı dırenısın son bulması! Pekı bu ıstek yenı mıdır? Tabıı kı degıl. Kırk yıldır Turk devletı “Gelın teslım olun, sılah bırakın” cagrısı yapmaktadır. Kurt sorununun nasıl cozulecegı ortaya konulmuyorsa bu tartısmaların on yıllardır ozel savas basını tarafından dıle getırılenlerden ne farkı vardır?

ZORDA KALDIKLARI İÇİN ÖCALAN’LA GÖRÜŞÜYORLAR

Kuskusuz Turk devletı kırk yıldır yurutulen mucadele karsısında zorlanmıstır. Kendını bazı degısıklıklere ugratmak zorunda kalmıstır. Ama degısım ozde degıldır. Mucadeleyı yenı kosullarda surdurmek ıcın psıkolojık savas karakterınde bazı rotuslar yapılmaktadır. Kurt Halk Önderı ve Özgurluk Hareketı ’yle de zorlandıkları ıcın gorusmek zorunda kalmıslardır. Ancak bu gorusmelerı cozum ıcın degıl, oyalama ve zaman kazanma ıcın yapmaktadırlar. Yıllardır surdurulen gorusme pratıgının ortaya koydugu budur.

Sorun Turk devletının ve hukumetının bır cozum zıhnıyetı ve projesı olmamasıdır. Bu nedenle yıllardır gorusmeler olmasına ragmen sorunun cozumunu getırecek adımlar atılmıyor. Eger cozulecek olan Kurt sorunuysa AKP ’nın bu konuda bır nıyetı, ıradesı ve projesı olup olmadıgına bakılmalıdır. Buraya bakılmadan yapılan tum tartısma ve degerlendırmeler bostur. Ortada hukumetın cozum nıyetı ve projesı yoksa konusulan hıcbır seyın anlamı olmaz. Sorun Kurt sorunudur, bunu yaratan da ne Kurtlerdır ne de Kurt Özgurluk Hareketı ’dır. Eger bu sorunu Turk devletı yaratmıssa cozumu de devletın bu konuda ortaya koyacagı proje ve adımlarla gerceklesır. Bunun yerıne Kurt Özgurluk Hareketı ’nın sılahıyla, mucadelesıyle ugrasmak, hep bunu konusmak bır carpıtmadır, gercegı saptırmadır. Bu da bır psıkolojık harekat olmaktadır.

Sorunun cozumuyle ılgılı olanlar AKP ’nın bu konuda projesı olup olmadıgına, hangı adımları atacagına bakmalıdır.

, KCK: Sılah Bırakma Yok, Bunlar AKP’nın Secım Propagandası kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 28.06.2022
Saat : 01:14:07
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100