17 Çatlak Amacıyla Savcının Takipsizlik Kararıyla Ilgili Flaş Argüman

17 Çatlak Amacıyla Savcının Takipsizlik Kararıyla Ilgili Flaş Argüman

17 Aralık yolsuzuk ve rüşvet soruşturmasına bakan Savcı Ekrem Aydınır geçtiğimiz günlerde bu dosya için takipsizlik kararı verdi. Önemli delillerin olduğu bu dosyanın kapatılması kamuoyunda büyük tepki çekti.

Hürriyet Yazarlarından Mehmet Yılmaz, dosyayla ilgili asıl kararı vermesi gereken yerin Savcılık değil, mahkeme olduğunu ama Savcı’nın mahkeme sırasında ortaya çıkacak olan yolsuzluk delillerini saklamak istemiş olabileceğini yazdı.

İşte Mehmet Yılmaz’ın analizi;

Bu, savcının işi olmamalıydı

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile ilgili olarak savcılığın verdiği karar çok tartışılacak, buna kuşku yok.

Savcı takipsizlik kararı verirken, delillerin “yasadışı” olduğunu belirtiyor. Şuna hiç kuşku yok ki usul, esastan önemlidir. Usulüne uygun yapılmayan soruşturmaların, hukuki sonuç doğurmaması genel kabul görmesi gereken bir durumdur.

 Zaten bununla ilgili Yargıtay Ceza Genel Kurulu kararı da mevcut. Bunun tartışılacak bir yönü yok. Burada tartışılması gereken konu, savcılığın bu kararı verebilip, veremeyeceğidir.

BU KONUDA KARARI MAHKEME VERMELİYDİ

Bu kararı, yani delillerin usulüne uygun olarak toplanmamış olması ile ilgili kararı vermesi gereken makam mahkeme olmalıydı.

Savcı mütalaasında bu durumu belirtip, beraat isteyebilirdi. Savcı takipsizlik kararını verirken, şüpheliler hakkındaki dinleme kararı alınması sırasındaki tek delilin “imzasız ihbar mektupları” olduğunu söylüyor.

Telefon dinleme kararlarının iddia edilen eylemle ilgili olmadığını, ortada bir suç örgütünün bulunduğunu gösterir delil olmadığını belirtiyor. Evet, olabilir.

Ama sonuç olarak dinlemeler mahkeme kararıyla yapılmış, bu mahkeme kararlarının hukuk dışı olduğuna karar vermek savcının değil, yine bir mahkemenin işi olmalıydı.

Belli ki savcı, o delillerin mahkeme sırasında ortalığa saçılmasına engel olmak istemiş.

Buna engel olmasaydı, “hükümete darbe” diye yutturulmaya çalışılan şeyin, büyük bir yolsuzluk soruşturması olduğunu saklamak kolay olmayacaktı tabii.

Bakalım bu kararı veren savcı bey, bunun ödülünü nasıl alacak? Milletvekili olarak mı, Adalet Bakanlığı’nda güzel bir görev mi, Yargıtay’da bir üyelik mi?

Bekleyip göreceğiz, beşer unutur ama arşiv asla unutmaz!

 

, 17 Aralık İçin Savcının Takipsizlik Kararıyla İlgili Flaş İddia kelebeksohbetchat.net farkıyla sizlerle.

admin 35
Cevap bırakın