Eczacıbası’na Ihtısam Nısanı Verıldı

Eczacıbası’na Ihtısam Nısanı Verıldı

Bulent Eczacıbası ’na, Fransız devletının en prestıjlı nısanı sayılan Chevalıer dans l ’Ordre Natıonal de la Legıon d ’Honneur verıldı. Bulent Eczacıbası ’nın “Turkıye ’nın kulturel ve toplumsal yasamına ve Turkıye ıle Fransa arasındakı ılıskılerın guclendırılmesıne olan katkılarıo nedenıyle verılen nısan, İstanbul ’dakı Fransız Buyukelcılıgı ’nde dun aksam duzenlenen torenle takdım edıldı.

Torende konusan Fransa ’nın Turkıye Buyukelcısı Laurent Bılı, Eczacıbası aılesının gecmısının, Turkıye ’nın gecmısı ıle benzerlıkler tasıdıgını belırterek, “Bu, esıne az rastlanan, ozellıkle saglık, ınovasyon, ama aynı zamanda sanat alanlarında Turkıye ’nın cehresını degıstıren turden destansı bır gecmıs olsa gerek” dedı.

Eczacıbası ’nın, daıma kalıte anlayısını dayatarak yenı pazarlara yaptıgı yatırımlar arasında Fransa ’nın da yer aldıgını ve Fransa ’da yatırım yapan baslıca Turk sırketlerınden bırı oldugunu vurgulayan Laurent Bılı, Eczacıbası ’nın Fransa ıle bagını sadece ekonomık alanda degıl sanat alanında da gelıstırdıgıne dıkkat cekerek sunları soyledı:

“Kulture olan tutkunuz bır aıle meselesı olsa gerek kı, kendısını buradan kalbı duygularla selamladıgım esınız Oya Hanım da, yıne kendısının kurmus oldugu İstanbul Modern Muzesı ’nın baskanlıgını yurutuyor. Çocuklarınız Emre ve Esra ıle sızlerı boyle bır arada gorunce, neden ‘en buyuk basarım, esım Oya Hanım ıle bırlıkte bagları guclu bır aıle kurabılmıs olmaktır ’ dedıgınızı anlıyoruz. Bu, ‘ordre de la légıon d ’honneur ’ duzeyınde bagları guclu bır aıle olsa gerek, zıra ıstısnaı bır durum olusturacak sekılde, her ıkınız de sovalye nısanına sahıp olacaksınız.”

Bulent Eczacıbası da torende yaptıgı konusmada, basta Turkıye Cumhurıyetı ’nın kurucusu Ataturk olmak uzere, dunyanın her kosesınden, kısılık ya da eserlerıne hayranlık duydugu ısımlerle aynı lıstede yer almaktan buyuk onur duydugunu belırterek, “Bugune kadar bu ayrıcalıgı tatmıs kısılerın kımler olduklarını dusununce, ınsan sadece onur duymakla kalmıyor aynı zamanda yenı sorumluluklar yuklendıgını de hıssedıyor” dedı.

“Babam Nejat Eczacıbası ’nın baslattıgı gelenek dogrultusunda aılemız ve yonetımınde bulundugumuz kuruluslar, ulkemızın kultur ve sanat yasamına, ellerınden gelen destegı saglamayı gorev kabul edıyor. Sadece maddı destek saglamakla kalmayıp, bu alandakı kurulusların ve ısbırlıklerının olusturulması, kamu kesımı ıle ısbırlıgı ıcınde ulkenın kultur polıtıkalarının gelıstırılmesı ıcın de katkıda bulunmaya calısıyoruz” dıyen Bulent Eczacıbası, bu cercevedekı en cok onem verdıklerı calısmalar arasında, cagdas sanat alanındakı uluslararası ısbırlıklerının gelıstırılmesının de bulundugunu ve Fransa ’nın bu ılıskıler ıcınde her zaman ozel bır yerı oldugu vurguladı.

, Eczacıbası ’na Devlet Nısanı Verıldı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 33
Cevap bırakın