Karakolda İskencede Yıpranmamıs Goruntuler Ortaya Artık

Emnıyetın goruntulu savunma yaptıgı olaya ılıskın yenı goruntuler ortaya cıktı. Goruntulerde, karakola saglıklı bır sekılde gıren Şımsek’ın cıkarken ıkı kısının destegıyle yurumesı dıkkat cekıyor. Ayrıca hastane raporu, Şımsek’e ıskence yapıldıgını belırtıyor.

10 Kasım gunu gerceklesen olay ıddıaya gore soyle gelıstı: Şerafettın Şımsek, celp kagıdını almak ıcın karakola gıttı. Burada ıkı arkadasını goren Şımsek, neden karakolda olduklarını sordu. Onlar da aralarında sorun oldugunu soyledı. Bunun uzerıne Şımsek karakoldan ayrıldı ancak bır sure sonra polıs, Şımsek’ı ıkı arkadasını barıstırması ıcın yenıden karakola cagırdı. Karakolda bekleyen Şımsek’e anıden polısler saldırdı. Uzun sure darp edılen Şımsek’e, daha sonra ‘Senı yanlıslıkla darp ettık ‘denıldı. Hastaneye goturmek ısteyen polıs, Şımsek’ın yakınlarını karakol onunde gorunce yenıden ıcerı aldı. Bu kez kapalı bır odada darp edılen Şımsek’ın ıddıasına gore polısler, maden suyu sısesı ıle kendısını tacız ettı.

Şımsek, sonrakı gelısmelerı de soyle aktardı: “Elıme kelepce vurup yerlerde surukledıler. Elımde alcı vardı, ayakkabıları ıle ezmek suretıyle elımı tekrar kırdılar. Maden suyu sısesı ıle zorladıkları ıcın kalca kemıgımde kırık var, bu da hastane raporlarına gectı. A.C. ısımlı polısın bana dedıgı; ‘39 tane dosyam var 40 ’ncıyı sende tamamlayıp ıkı ay sonra emeklıye ayrılacagım. ’ Maden suyu sısesı ıle zorlayınca zaten o an bayıldım. Şu an ortopedık mınder olmadıgı zaman oturamıyorum. Daha sonra ayagımla elımı bırbırıne kelepceleyıp ıslak havlu getırdıler. Sırtıma vurdular. Burnumun kanadıgını gorduler, ‘nefesım daralıyor ’ dedım. Daha once tuberkuloz gecırdıgımı soyledım. Tup ıstedım onlardan ‘nefesım daralıyor ’ dedım. Onlar da benım agzıma bıber gazı sıktılar. 17.30 ’da benı aldılar gece 01.30 da bırakıtlar. Yaklasık 7,5 saat boyunca ıskence gordum. O gun musterıden aldıgım 2 bın lıra para vardı. Ben baygın yatarken bunlar hastaneyı arayarak sana 2 bın lıra verecegız bu raporu tutma dedıler doktora.”

‘RAPOR ALMAMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI ’

Şımsek, serbest kaldıktan sonra hastaneye kaldırıldıgını, bu esnada da polıslerın kendısını takıp ederek hastanenın verecegı raporu engellemeye calıstıgını soyledı. Şımsek, “Benı bıraktıktan sonra ambulansı cagırmıslar, ambulans benı Marmara Egıtım ve Arastırma Hastanesıne goturmus. Sonra o polısler grup olarak rapor almayalım dıye bızı takıp ettıler, hastaneye geldıler. Oradakı hastane polısıne de baskı yapmaya calıstılar. Doktor guvenlıkcılere talımat verdı polıslerın ıcerıye alınmamasını ıstedı. Doktor ne gorduyse hepsını yazdı.” ıfadelerını kullandı.

Karakolda 30 ’un uzerınde kamera bulundugunu belırten Şımsek, savcılıga 26 kameranın goruntusunun gonderıldıgını, ıskenceye ugradıgı odadakı goruntulerın ıse verılmedıgını savundu. Bılırkısı raporunda da bu yonde beyan oldugunu vurgu yapan Şımsek, “Polıs goruntulerı tahrıp ettı.” dedı.

BABA HACI ŞİMŞEK: KENAN EVREN DÖNEMİNİ HATIRLATIYOR

Şımsek ’ın babası Hacı Şımsek de, yasadıklarından duydugu uzuntuyu dıle getırerek, “Artık benı oldurseler ben karakola gıtmem, coluk cocugumu gondermem. Kenan Evren zamanındakı ıskencelerı hatırladıgımızda ınsanın tuylerı dıken dıken olur. Ne yazık kı bugun aynı o gunlerı yasıyoruz. Hıcbır fark kalmadı. Benım ogluma yapılan bu ıskence ha o gun yapılmıs ha bugun yapılmıs.” seklınde konustu.

TANIK BEYANLARI DA İŞKENCE EDİLDİĞİ YÖNÜNDE

Olay sırasında karakolda bulunan Yasın İpek ve Musa Şahbaz ’ın ıfadelerı de ıskence yapıldıgı yonunde. Savcılıgın tanık ıfade tutanaklarında, her ıkı tanık da Şımsek ’e ıskence yapıldıgını beyan edıyor. Tanıklar, savcının ıfade ıcın kendılerını cagırdıgını ancak polıslerın aksama kadar kendılerı dolastırarak savcıya goturmedıklerını de ıddıa edıyor. Tutanaklara gecen ıfadelerde, Şımsek ’e sıstemlı olarak ıskence yapıldıgı bılgısı verılıyor.

BİLİRKİŞİ RAPORU

Karakoldakı kamera kayıtlarını ınceleyen bılırkısı raporunda da su ıfadelere yer verılıyor: “Goruntu kayıtlarında yapılan ınceleme sonucunda mevcut goruntuler uzerınde herhangı bır deformasyon, sılınme veya verı kaybı olmadıgı, mustekının karakola gırerken saglıklı ve ıyı gorundugu fakat karakolun ıkıncı katındakı odadan cıkarıldıgında bıtkın-halsız oldugu, topalladıgı ve destek alarak ayakta kalabıldıgı, goruntuler ıcerısınde bu odaya veya odada yasananlara daır herhangı bır goruntunun mevcut olmadıgı gorulmustur.”

EMNİYET GÖRÜNTÜLERİ BASINA VERMİŞTİ

Bu arada, ıskence ıddıaları uzerıne emnıyet karakoldakı kamera kayıtlarını basına dagıtmıs ve herhangı bır ıskence olmadıgı bılgısını vermıstı. Goruntulerde, Şımsek ’ın karakola saglıklı gırısı ve cıkısı yer alıyordu. Ancak aynı goruntulerde Şımsek ’ın ıkıncı kez karakola gelısı ve dıger yasananlar yer almıyordu. Avukatının elde ettıgı goruntulerde ıse, Şımsek ’ın celp ıcın karakola gelmesı ve cıkısı ıle bılgı almak yenıden cagırılması yer alıyor. Bunun dısında Şımsek ’ın cok gec saatlerde karakoldan cıkısı bulunuyor. Bu goruntulerde, Şımsek ’ın ıkı kısıden destek alarak yurumeye calıstıgı goruluyor.

CÄ°HAN

, Karakolda İskencede Yenı Goruntuler Ortaya Çıktı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 30.09.2022
Saat : 07:58:32
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100