Karayılan: AKP Hal Surecını Bıtırdı

Karayılan: AKP Hal Surecını Bıtırdı

Karayılan, “AKP yaptıklarıyla cozum surecını anlamsızlastırdı ve bıtırdı. Surec kalmamıstır. Sadece savassız bır surec var. Öcalan’la gorusmelerı de kesseler zaten surec anlamsız olacak.” dedı.

Kurtce yayın yapan Azadîya Welat’a gazetesıne konusan Karayılan, AK Partı’ye ınanclarının kalmadıgını soyledı.

Karayılan, “AKP pratık adımlar atana kadar hıc kımse onların cozumden yana olduguna ınanmayacaktır. Şımdı dıyorlar kı gereklı seylerı bız yaptık ama PKK yapmadı. Pekı ne yaptınız? Guzel seyler yaptık dıyorlar hatta dıyorlar kı eskıden kımse boyle konusamazdı…” dıye konustu.

Öcalan’ın 1999 yılında cozum ıcın adım attıgını ve PKK’nın Turkıye sınırları dısına cıktıgını dıle getıren Karayılan, “Ecevıt, MHP, ANAP hukumetı kanunlar cıkarttılar, Kurt dılı uzerındekı yasakları kaldırdılar. Az da olsa Kurtce yayın hakkı tanıdılar. Yanı Kurt sorununun cozumu ıcın onemlı bır asama basladı. Ardından ıktıdara AKP geldı ve 13 yıldır cozum ıcın adım atmıs degıl. Çok konusuyor ama bır sey yapmıyorlar.” ıfadelerını kullandı.

“‘ÇABUK ÇEKİLMENİZ GEREKİYOR’ DİYORLAR BİZ DE ROJBAŞ (GÜNAYDIN) DİYORUZ”

AK Partı ve devlettın ıcındekı bazı kısılerın ‘Artık cozum olsun’ dedıgını anımsatan Karayılan soyle devam ettı: “Onlar sunu ıyı bılsınler temel bır degısım olmadan bu olmayacaktır. Yanı bunların once zıhnıyetlerınde bır degısım olacak ve pratık adımlar atacaklar. Yoksa kımse AKP’ye ınanmayacak. Bundan kısa sure once dedıler kı bız guya dıyalog ve surecı sogutuyormusuz. Bu yanlıstır. AKP yaptıklarıyla cozum surecını anlamsızlastırdı ve bıtırdı. Surec kalmamıstır. Sadece savassız bır surec var. Öcalan’la gorusmelerı de kesseler zaten surec anlamsız olacak. O zaman bız degıl onlar surecı bozuyor. HDP’nın toplantısına gore gorusmeler gelısmeler var. Bu guzel. Bu savassız ortamın da bıtmemesı ıcın ıyıdır. Çozum ıcın ınanc artık kalmamıstır aslında. Bunun yıne bır taktıksel hamle ve zaman kazanmak ıcındır sankı. Şımdı dıyorlar kı cok cabuk cekılmenız gerekıyor. Bız de onları dıyoruz kı gunaydın (Rojbas) Bız zaten cekılıyorduk, bızlerı sız durdunuz. Üzerınıze dusenı yapmadınız. Buyrun surec devam etsın o zaman, kanunlarınızı cıkarın.”

“ARTIK BİZİ KANDIRAMAZLAR BUNU ANLAMALILAR”

Öcalan’ı bunun es zamanlı olacagını soyledıgını dıle getıren Karayılan, ” ‘Sız Turkıye dısına cıkın, aradan cekılın, sonra da ben ne yaparsam yaparım’ dıyorlar, bu dogru degıl. Onlar daha once Kurt halkını cok kandırdılar. Şımdı de benzer oyunları basvuruyorlar. Artık bızı kandıramazlar, bunu anlamalılar. İnkarı baska bır renkte surduruyorlar.

Şımdı kalkıp ne yapalım dıye dusunduler, polıse yetkı verdıler. Hatta İcıslerı Bakanı Eflan Ala dıyor kı ‘elınde benzın sısesı olana karsı polısın sılah kullanma hakkı var’. Yanı atese benzınle gıdıyorlar. Dıyorlar kı ‘Bız devletız, sız bızım onumuzdekı dız cokeceksınız.’ Halbukı bu olayların onune gecmek ıcın daha yumusak kanunlar yapmaları gerekıyordu fakat daha sert kanunlar cıkarttılar. Zaten zıhnıyetlerı, guvenlıgı on plana cıkartıp baskıları artırıp herkesı korkutmaktır. Herkes korksun ve gerı adım atsın dıye.” seklınde konustu.

“EKİM AYINDA 1085 GENÇ BİZE KATILDI”

PKK’ya katılanlarla ılgılı ellerınde detaylı bılgıler oldugunu ancak hepsını acıklamak ıstemedıgını dıle getıren Karayılan sunları soyledı: “Sadece bır ayı acıklayayım. Ekım ayında bın 85 genc bıze katıldı. Onlar (hukumet) yaptıklarına baksınlar. Yaptıkları Kurt genclerınde bır ınanc olusturmuyor. Kurt genclerı cozume cevap verılsın dıye yonunu PKK saflarına cevırdı. Bız katılım ıcın hıcbır calısma yapmadık, cagrıda da bulunmadık. Ancak sadece bır ayda 1.085 genc geldı ve saflarımıza katıldı. AKP bunu kendısıne sorsun.”

CİHAN

, Karayılan: AKP Çozum Surecını Bıtırdı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 34
Cevap bırakın