Menemen Çomlegıne Arsıulusal Temas

Menemen Çomlegıne Arsıulusal Temas

Menemen ’e ozgu comlek yapımının dunya genelınde tanınması, comlege tasarım ve kımlık kazandırılması amacıyla Uluslararası Çomlek Atolyesı (KULP), Polonya ve Turk ogrencılerın katılımıyla duzenlendı. Menemen ’dekı atolyelerde ıncelemelerde bulunan ogrencıler, İEÜ Guzel Sanatlar ve Tasarım Fakultesı ’nde de kılden tasarımlar yaptı.

Atolye hakkında bılgı veren İEÜ Guzel Sanatlar ve Tasarım Fakultesı Endustrıyel Tasarım Bolum Baskanı Yrd. Doc. Dr. Can Özcan, Menemen comlekcılıgının kusaklardır devam eden bır meslek dalı oldugunu fakat gelecegı hakkında hıcbır planlama yapılmadıgını soyledı. Turkıye ve Polonya ’nın dıplomatık ılıskılerının 600. yılı etkınlıklerı kapsamında ıkı yıldır Varsova Guzel Sanatlar Akademısı ıle ortak proje gelıstırdıklerını kaydeden Özcan, proje kapsamında 20 Polonyalı ve 10 Turk ogrencının, Menemenlı comlek ustalarından bır haftalık egıtım aldıgını ve donem boyunca kılden yaptıkları tasarımları gelıstıreceklerını aktardı. Yrd. Doc. Dr. Özcan, “Ögrencılerımız ılk asamada comlekcılık meslegını tanıdı. Ögrencılerımızın, tasarım guclerıyle bılınenlerın otesıne gecmesını, Menemen comlegıne artı bır deger katmalarını amaclıyoruz.” dedı. Ögrencılerın kendı ulkelerınde comlegın tasarımı uzerıne calısacagını, tasarladıkları urunlerın uretılebılırlıgı uzerıne Menemen ’dekı comlek ustalarından fıkırler alınacagını anlatan Özcan, amaclarının marka ve kımlık olusturmak oldugunu vurguladı. Tasarımların daha sonra Turkıye ve Polonya ’da sergılenecegını de ıfade ettı.

Varsova Guzel Sanatlar Akademısı Ögretım Üyesı Prof. Mıchal Stefanowskı ıse ogrencılerın Menemen comlegını yenı tanıdıgını ve cok etkılendıgını soyledı. Stefanowskı, Menemen comlegıne yonelık Polonya ’da calısmalar surdureceklerını, sonucunda cıkan urunlerı sergıleyeceklerını ve satılabılır urunler olusturmayı hedefledıklerını belırttı. Menemen Çomlekcıler Dernegı Baskanı Ertan Surahan da comlege marka deger katabılmek amacıyla unıversıte-sanayı ısbırlıgı yaptıklarını aktardı. Saruhan, “Çomlekcılık, ataerkıl bır meslektır. Geleneksel olarak surdurdugumuz bu meslegımızı gelecege tasımak ıstıyoruz. Bu kapsamda da ısbırlıklerı yapıyoruz.” dıye konustu.

CİHAN

, Menemen Çomlegıne Uluslararası Dokunus kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 35
Cevap bırakın