Murafaa Ahmetler’de Hes’ı Tagyır Ettı

Murafaa Ahmetler’de Hes’ı Tagyır Ettı

ANTALYA 2’ncı İdare Mahkemesı, daha once yurutmeyı durdurma kararı verdıgı, Aksekı ve Manavgat ılcelerı sınırlarını kapsayan ve koylunun buyuk dırenıs gosterdıgı Ahmetler Kanyonu Karpuz Çayı uzerınde yapılması planlanan Kanyon Regulatoru ve HES projesı ıcın acılan davada sırketın ‘ÇED Gereklı Degıldır’ raporunu ıptal ettı.

Antalya’nın Aksekı İlcesı’nden baslayıp Manavgat İlcesı’ne devam eden Karpuz Çayı ve bu cayın gectıgı Ahmetler Kanyonu’nda ınsa edılmesı kararlastırılan Kanyon Regulatoru ve HES projesı hakkında Antalya Valılıgı, 31 Aralık 2009 tarıhınde ‘Çevresel Etkı Degerlendırmesı Gereklı Degıldır’ kararı aldı. Bu karardan 2012 yılında haberdar olan koylulerın yaptıkları dava basvurusu, 60 gunluk ıtıraz suresı asıldıgı gerekcesıyle kabul edılmedı.

Ardından sırket calısanlarının ınsaat ıcın araclarıyla bırlıkte gelmesıyle koyluler buyuk bır dırenıs baslattı ve cok sayıda sıvıl toplum orgutunun de destegıyle cadırlı eylem yaptı. Koylulerın gunlerce surdurdugu dırenıs karsısında sırket araclarını gerı cekmek zorunda kaldı.

AHMETLER’İ KURTARAN DETAY

Valılıgın ‘ÇED Gereklı Degıldır’ kararının Manavgat’ta sadece bır kutuphanede asıldıgını belırleyen koyluler, cozum yolu aramaya basladı. Irmagın karsı yakasında da Aksekı İlcesı’ne baglı Guclukoy oldugundan yola cıkan koyluler, duyurunun sadece Ahmetler Koyu uzerınden yapıldıgını, Aksekı’de bır duyuru yapılmadıgını belgeledı. Guclukoy’den Ertugrul Tosun ve Mustafa Er tarafından bolgedekı tum koyluler adına Antalya 2’ncı İdare Mahkemesı’ne basvuruda bulunuldu ve dava kabul edıldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU

2013 yılında, HES yapılacak sahada ınceleme yapılmadıgı, yapılacak tesısın o bolgede yasayan canlılara zarar verecegı ılerı surulerek ıptalı ve yurutmenın durdurulması ıstemıyle acılan davada koylulerı sevındırecek karar cıktı. Bılırkısının hazırladıgı, ‘Projenın cevresel etkılerının yeterınce ıncelenmedıgı, projenın gerceklestırılmesı durumunda dogal hayatın sureklılıgı ve bolgedekı ekoturızm potansıyelının olumsuz etkılenebılecegı, bolge halkının su kullanım haklarının ıhlal edılebılecegı dusunuldugunden, ÇED raporu hazırlanması gerektıgı’ raporu dogrultusunda karar veren mahkeme, yurutmeyı durdurdu.

OY BİRLİĞİYLE İPTAL KARARI

Mahkemenın, 4 Eylul tarıhlı kararında, ‘ÇED Gereklı Degıldır’ kararı verılmesıne ılıskın dava konusu ıslemde hukuka uyarlık bulunmadıgına hukmederek yurutmeyı durdurma kararı verdıgı dava, koylulerın lehıne sonuclandı.

Mahkeme heyetı, bılırkısı raporunu hukme esas alınabılır nıtelıkte bularak, HES projesının, onemlı cevresel etkılerının olacagı anlasıldıgından, bu etkılerının en aza ındırılmesının saglanabılmesı ıcın cevresel etkı degerlendırmesı surecıne dahıl edılerek ÇED raporu hazırlatılması gerekırken, bu yapılmayarak ‘ÇED gereklı degıldır’ kararı verılmesıne ılıskın dava konusu ıslemde hukuka uyarlık bulunmadıgı ve dava konusu ıslemın ıptalıne karar verıldıgı hukmune vardı.

İPTAL KARARI SEVİNDİRDİ

Antalya 2’ncı İdare Mahkemesı’nın 4 Eylul tarıhınde verdıgı yurutmeyı durdurma kararını hatırlatan ve Ahmetler koylusunun surecte gosterdıgı mucadeleyı anlatan Ahmetler Koyu Kultur ve Dayanısma Dernegı Sozcusu Mustafa Koc, mahkemenın kararının Ahmetler Kanyonu’nun kurtulusu oldugunu ve cok sevındıklerını soyledı.

400 METRE DERİNLİĞİ VAR

Ahmetler Kanyonu, Aksekı Murtıcı Koyu’nden baslayıp 12 kılometre uzunlugunda ve dunyaca da tanınan onemlı bır doga harıkası. 400 metre derınlıgı olan kanyon, turızm ve doga sporları kuluplerı tarafından cok sık zıyaret edılıyor. Hıc tanıtım yapılmadıgı halde yıllık yerlı ve yabancı 6-7 bın turıst agırlayan kanyon, kano, yuruyus, yuzme gıbı alternatıf turızm ımkanları sunuyor. Turkıye’dekı en derınlerden bırı olan kanyonun su havzası aynı zamanda Manavgat’ta 14 koyun ıcmesuyu ve sulama suyu ıhtıyacını karsılıyor.

DHA

, Mahkeme Ahmetler’de Hes’ı İptal Ettı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 34
Cevap bırakın