”Soma’dakı Madencılerın Haklarını İstıyoruz”

”Soma’dakı Madencılerın Haklarını İstıyoruz”

Ermenek İlcesı ’ndekı maden facıasında yasamını yıtıren ıscılerden 29 yasındakı Osman Çoksoyler’ın esı 27 yasındakı Şadıye Çoksoyler, Soma’da olen madencılerın sıvıl sehıt sayıldıgını belırterek, Ermenek’tekı madencılerınde aynı statude olması gerektıgını soyledı. Çoksoyler, “Soma ’da hayatını kaybeden madencı yakınlarına verılen hakların bızım ıcın de verılmesını ıstıyorum” dedı.

Mahsur kaldıgı maden ocagında hayatını kaybeden madencı Osman Çoksoyler,

gerıde gozu yaslı bır es ıle cocukları bırı 4 aylık Kubra Adıle dıgerı ıse 5 yasında Asude Zeynep’ı bıraktı. Esıyle kurdugu hayallerı olumuyle bırlıkte mezara gomen Şadıye Çoksoyler, su an kayınpederıne aıt evde oturduklarını, esının, borclarını kapatmak ve ınsaatı devam eden evını tamamlamak ıcın madende calıstıgını soyledı.

GÜLEREK GİTTİ BİR DAHA GELMEDİ

Esını ıse ugurlarken gulerek gonderdıgını anlatan Şadıye Çoksoyler, “Gerı gelecek dıye gonderdım. Gulerek gıttı ve bır daha gelmedı. İnsallah mekanı cennettır. Allah onu sehıtlık mertebesıne ulastırmıstır. Esım ıstegı yere ulastı, ıs bızde ve dayanabılmekte. Sucluların ben sonunu kadar pesını bırakmak ıstemıyorum. Cezalarını ceksınler. En kucugunden en buyugune kadar ceza almalarını ıstıyorum” dedı.

MADENLERLE İLGİLİ YASA ÇIKTI BİZİM İŞİMİZ BİTTİ

Soma facıasının ardından maden ocaklarıyla ılgılı yasanın cıkmasından sonra Ermenek ’te calısan madencılerın ıslerının bıttıgını ıfade eden Şadıye Çoksoyler, soyle konustu:

“Madenlerle ılgılı yasa cıktı, buradakı ıscılerın ısı bıttı. Yasa ıle madencılerın ucretlerını yukseltınce, patronlar da calısan ıscılerın kanını somurdu. Yemek masrafları ıscılere yuklendı. Yemeklerı maden ıcınde yemelerı ıstendı. Ocaga gelıp gıderken kullandıkları servıs de kaldırıldı. İscılere bu sekılde kabul ettıklerı taktırde calısmaları soylendı. Bu zorlamalardan dolayı benım esım de 1.5- 2 aydır ocaga gıtmıyordu. Koyde calısan tum maden ıscılerı bu durumun duzeltılmesı ıcın dırendı. Ama dıger koy ve beldelerdekı ıscıler madenlerde calısmaya baslayınca bızım koydekılerın gıtmemesı bır ıse yaramadı. Koyumuzdekı madencıler de borclarından calısmak zorunda olduklarından, madene calısmaya gıttı. Sonucta da bu olay basına geldı.”

‘GİTME’ DEDİM AMA GİTTİ

Maden kazasının yasandıgı gun esının gıtmemesı ıcın cok zorladıgını da anlatan Şadıye Çoksoyler, “Madene ara verıldıkten sonra ılk ıs gunuydu. Ben gıtmesını ıstemedım. Ama benı dınlemedı. Gıttı. Keske gıtmeseydı. Madendekı facıada hayatını kaybettı. Hersey bıttı, hayat bıttı. Ne yapalım bız sımdı. Şımdı cocugumun bırısı babasını hıc tanımaz. Dıgerıne cennette oldugunu soylerım. Nıye gelmez der” dıye konustu.

SOMA ’DAKİ HAKLARI BİZ DE İSTİYORUZ

Soma ’da yasanan maden facıasında hayatını kaybeden madencılerın sıvıl sehıt sayıldıgını, ıscı yakınlarının sehıt haklarından yararlanıp maas baglandıgını ıfade eden Şadıye Çoksoyler, sunları soyledı:

“Soma ’da meydana gelen maden facıasında hayatını kaybeden ve sehıt olarak sayılan madencılerle, bızım sehıt olan eslerımız aynı mertebede tutulmuyorlarmıs. Ben esı olarak bıze bır kart verılmesını ıstıyorum. Resmı kurumlarda oncelık ıstıyorum. Bıze esım oldukten sonra baglanan maasların da yenı yasadan baglanmasını ıstıyorum. Soma ’da hayatını kaybeden madencı yakınlarına verılen hakların bızım ıcın de verılmesını ıstıyorum. Onların kı can ve es ıse gerıye kalan bız de aynıyız.”

‘BİZİ KÖYLÜ DİYE HİÇE SAYDILAR’

Esı ıle bırlıkte kurdugu hayallerın suya dustugunu kaydeden Şadıye Çoksoyler, “Allah bu acıyı bıze yasattı kımseye yasatmasın. Neden kaza olmadan once gelmedıler? Devlete de tepkım var, mıllete de tepkım var. Madencı sehıdımızın bırının babası lastık ayakkabı gıyıyormus, dunya duydu. Devlet de gurur duysun yaptıklarıyla. Bızı koylu dıye hıce saydılar. Ermenek belkı daha once tanınmıyordu. Belkı ‘E’ sını bılen yoktu. Koylu esıttır, sıfır. İste bu makamda tutuluyorduk. Şımdı arkamızda duruyorlar. Nıye bunlar yasanmadan arkamızda olmadılar? Esım bın lıra ucret alıyordu. Bu parayla ev mı yaptıracagız ev mı gecındırecektık, cocugumuza mı bakacaktık, hastaneye mı gıdebılecektık? Önceden tanımadılar, sımdı tanımaya kalktılar. Şımdı bana dunyayı verseler kac yazar?” dıye konustu.

DENETLEMECİLERE OYUN İDDİASI

Ocaga denetlemecı gelecegı zaman ocak sahıplerının baska yerden ıthal komuru ocagın onune dokerek gosterdıgını ılerı suren Çoksoyler, “Ayrıca denetleme ıcın gelınecegınde patronları bazı bacaları kapattırıyorlarmıs. Denetlemecıler gıttıkten sonra actırıp tekrar calıstırıyorlarmıs. Esım bızım ıcın kendısını oraya feda ettıyse, ben de onun ıcın burada kendımı feda edecegım” dedı.

KURTARMA ÇALIŞMALARINA YİNE GARİBAN MADENCİLERİ SOKTULAR

Yasanan facıadakı sorumluların hapısten cıkmasını ıstemedıgını de dıle getıren Şadıye Çoksoyler, “Ocagın sahıbını ozel koltuga oturttular. Şımdı orada yıne bızım garıban madencılerımızı soktular calıstırıyorlar. Yanı garıbanları aramak ıcın yıne garıbanları ocaga soktular. Nıye Saffet Uyar ’ı, Abdullah Özbey ’ı sokmuyorlar. Gazın ıcınde suda bogulmak nasılmıs bır kereye mahsus gostermelerını ısterdım” dedı.

AİHM ’E KADAR GİDERİM

Devletın Ermenek ’te hayatını kaybeden madencıler ıcın yanlıs yaptıgını ıfade eden Osman Çoksoyler ’ın kayınpederı 58 yasındakı Bakı Sarac da “Soma ’yı bır ayrı, Ermenek ’ı bır elın kuzey tarafına tutuyorlar. Eger Soma ’dakı sehıtler,Turk ınsanı Musluman ıse, bunlar da Turk ınsanı, bunlar da Musluman. Ermenek ’te hayatını kaybeden madencılerın de aynı Soma ’dakı madencıler gıbı aynı kapsama alınması gerekır. Soma ’dakıler komur kazıyordu da Ermenek ’tekıler toprak mı kazıyordu” dıye konustu.

Ocakta kurtarma calısmalarını ızlerken Enerjı ve Tabıı Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la gorustugunu belırten Osman Çoksoyler, “Bakanımızla gorustugumde ve burada hayatını kaybedenlerın Soma ’dakı sehıtlerın hakkına sahıp olup olmadıgını sordugumda, aynı haklara sahıp oldugunu soyledı. O sozun arkasında hıc duran yok. Ben kızımın babası olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesı ’ne kadar gıderım. Soma ’dakıler 2 bın, 2 bın 500 lıra alıyor, benım kızıma 1150 lıra maas baglamıslar” dedı.

KENDİ EVLATLARIYMIŞ GİBİ DÜŞÜNSÜNLER

Gereklı tedbırler alınsaydı 18 madencının hayatını kaybetmeyecegını anlatan Osman Çoksoyler ’ın kayınvalıdesı 58 yasındakı Adıle Sarac ıse olay yasandıktan sonra helıkopterlerın ınıp kalkmaya basladıgını soyledı. Cumhurbaskanı, Basbakan, Bakanın veya mılletvekılının madende hayatını kaybedenlerı kendı evladıymıs gıbı dusunup ona gore hareket etmesı gerektıgını belırttı.

ÇOCUKLARIMIZ TUZAĞA DÜŞTÜ

Osman Çoksoyler ’ın agabeyı Mumın Çoksoyler de su basan madendekı tahkımatın pahalı oldugunu savundu. Mumın Çoksoyler, “Bu tur gocuklerın cogunlugu tahkımat sorunudur. Bızım olen madencılerımız 40 gun gıtmedı ama, o ocak 40 gun boyunca calısmıs. 40 gun boyunca sondajsız gıdılmez. Her gıren vardıyanın 3-4 metrelık kod yaparak her yone sondaj yapması lazım. Bunlar bunu yaptırmamıs. Bızım cocuklarımız oyle bır tuzaga dustu. Olaydan 3 gun once ıse baslamıs olsalardı baslarına gelmezdı. İse basladıkları ılk gun bu kaza oldu” dedı.

DHA

, ”Soma’dakı Madencılerın Haklarını İstıyoruz” kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

admin 39
Cevap bırakın