75 gün hapisten kurtuldu

75 gün hapisten kurtuldu

Olay, Gazi Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde yaklaşık 13 ay önce meydana gelmişti. Bir rahatsızlığı nedeniyle Samsun Gazi Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne giden Uzman Çavuş Ç.E. ile acil serviste görevli Dr. Alaattin Taştan arasında tartışma çıkmış, yaşanan tartışma esnasında Uzman Çavuş Ç.E., belindeki silahı çıkartarak kabzasıyla Dr. Alaattin Taştan’ın kafasına vurarak hastanelik etmişti. Doktoru hastanelik eden Uzman Çavuş Ç.E. yaklaşık 3 ay önce yargılandığı Samsun 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından önce 15 ay hapis cezasına çarptırılıp, ardından da hükmün açıklanmasına yer olmadığına karar verilerek cezası ertelendi. Dr. Alaattin Taştan ise kendisini silah kabzası ile darp eden uzman çavuşun üzerine yürüyüp hakaret edip hafif şekilde yaralanmasına sebep olduğu iddiasıyla darp suçundan bin 500 lira, tehdit suçundan da bin 300 lira olmak üzere toplam 2 bin 800 lira para cezasına çarptırıldı.

Geçen zaman içinde para cezasını ödemeyi geciktirdiği için Dr. Alaattin Taştan hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat ve İnfaz Bürosu tarafından yakalama müzekkeresi çıkartıldı. Hakkında yakalama müzekkeresi çıkartıldığını öğrenen Dr. Taştan, bugün Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Aranan Şahıslar Bürosu ekiplerine teslim oldu. Gözaltına alınan Dr. Alaattin Taştan, Samsun Adliyesi’ne sevk edildi. Avukatı aracılığıyla adliye veznesine 2 bin 800 lira parayı yatıran Dr. Taştan, tutuklanarak cezaevine gönderilmekten son anda kurtuldu.
Serbest bırakılan Dr. Alaattin Taştan, haksızlığa uğradığını savunan, “Acil serviste nöbet tutarken hakaret ve küfür sonrası silahla şakağımdan yaralandım. O mahkemenin sonucunda kendimi korumak için sıcak temasta mahkum edilmiştim. Oradan gelen 3 bin liraya yakın para cezası gecikince hakkımda yakalama kararı çıkartılmış. Bugün teslim alınıp savcılıktaki işlem için geldim. Parayı yatırmasaydım 75-80 gün hapis yatacaktım. Görevi başında beyaz önlüğüme kırmızı kanım damla damla akmış, bunu yapan bir gün bile hapis cezası almadan serbestçe gezerken, hukuk kararıyla ben de hapis yatma kararı ile karşı karşıya kaldım. Hayatımızın, mesleğimizin demek bu zorlukları da varmış. Zamanında bir şiir okuduğu için haksız yere hapis yatan Sayın Başbakanım, bir doktorun bugün maruz kaldığı hukuksuzluk karşısında neler hissedeceğini çok iyi anlar” dedi.

admin 33
Cevap bırakın