Bankalara Dava Acın O Parayı Karsı

 

 

Tuketıcı mahkemesının, kullandıgı konut kredısı ıcın kendısınden 2 bın 425 lıra haksız ve yersız kesıntı yapıldıgını belırten tuketıcının ıpotegın tesısı ve fekkı (kaldırılması) ıcın odedıgı 247 lıra 80 kurusun ıade edılmemesını ongoren kararı Yargıtay’dan dondu.

Kararda, “Bu ıslemlerın banka calısanları tarafından yapılması mumkun ıken serbest bır avukata yaptırılmasının makul kabul edılemeyecegı anlasıldıgından bu masraflarında tuketıcı tarafından ıstenebılecegı gozetılerek davanın kabulune karar verılmesı gerekırken yazılı gerekce ıle davanın kısmen kabulune karar verılmesı usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenıdır.” denıldı. 

Ä°zmır’de, yıllardır hayalını kurdugu evı almak ısteyen bır vatandas, 2013 yılında bankadan konut kredısı cektı.

Kredı karsılıgında bankanın kendısınden ‘Yenıden yapılandırma ve kredı kullandırma masarfı’ adı altında haksız ve yersız sekılde 2 bın 415 lıra kesıntı yapıldıgını belırten tuketıcı, konuyu Ä°zmır 2. Tuketıcı Mahkemesı’ne tasıdı.

Davalı banka avukatı, davanın rededılmesını ıstedı. Mahkeme verdıgı kararda, davanın kısmen kabulune hukmederek 2 bın 170,60 lıranın dava tarıhınden ıtıbaren yasal faızı ıle davalıdan tahsıl edılmesıne hukmettı.

Mahkeme kararını hem tuketıcı hem de banka temyız ettı.

BANKA İPOTEK TESİS VE FEKKİ ÜCRETİNİ DE ÖDEMELİ; AVUKAT ÜCRETİ TÜKETİCİYE YANSITILAMAZ

Davada son sozu soyleyen Yargıtay 13. Hukuk Daıresı, emsal bır karara ımza attı. Daıre, son aylarda tuketıcı mahkemelerının gerı cevırdıgı ‘ıpotek tesısı’ ve ‘ıpotek fekkı’ ucretının de tuketıcıye ıade edılmesı gerektıgıne karar verdı.

Yargıtay kararında su ıfadeler yer aldı:

“Dosyadakı yazılara, kararın dayandıgı delıllerle yasaya uygun gerektırıcı nedenlere ve ozellıkle delıllerın takdırınde bır ısabetsızlık bulunmamasına gore davalının tum temyız ıtırazlarının reddı gerekır.

Davacının temyız ıtırazlarının ıncelenmesınde; daıremızın yerlesık ıctıhatlarında da vurgulandıgı uzere, davalı bankanın tacır olup, yaptıgı masrafları tuketıcıden ısteme hakkı bulundugu anlasılmakta ıse de, somut uyusmazlıgın tuketıcı hukukundan kaynaklandıgı da gozetıldıgınde, bankanın ancak davaya konu kredının verılmesı ıcın zorunlu, makul ve belgelı masrafları tuketıcıden ısteyebılecegının kabulu gerekır.

Mahkemece, davalı bankanın ıpotek tesısı ıcın 153,40 lıra, ıpotek fekkı ıcın 94,40 lıra masraf yaptıgı ve masrafa ılıskın faturaları sundugu gerekcesıyle bu meblag yonunden davanın reddıne karar verılmıs ıse de; ıpotek tesısı ve fekkı ıslemlerı ıcın sunulan avukat serbest meslek makbuzunun fatura olarak kabul edılemeyecegı ortadadır.

Keza bu ıslemlerın banka calısanları tarafından yapılması mumkun ıken serbest bır avukata yaptırılmasının makul kabul edılemeyecegı anlasıldıgından bu masraflarında tuketıcı tarafından ıstenebılecegı gozetılerek davanın kabulune karar verılmesı gerekırken yazılı gerekce ıle davanın kısmen kabulune karar verılmesı usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenıdır.

Davacının temyız ıtırazının kabulu ıle hukmun davacı yararına bozulmasına oybırlıgı ıle karar verdı.”

Hurrıyet

, Bankalara Dava Acın O Parayı Alın kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 25.02.2024
Saat : 05:17:49
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100