Konya’da erken ezan özürü

Konya’da erken ezan özürü

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bir müezzin akşam ezanını erken okuyunca mahalleli iftarı 3 dakika erken açtı.Beyşehir ilçesinde, Devlet Hastanesi karşısındaki Yeni Mahalle Camisi’nde dün akşam iftar saatine göre 20.11’de okunması gereken akşam ezanını caminin müezzini Harun Ayhan vaktinden 3 dakika erken okudu. 20.08’de okunan akşamezanı nedeniyle mahalle sakinleri ve ezansesini duyan vatandaşlar iftarını 3 dakika erken açtı.Yaşanan ezan kazası üzerine olayla ilgili soruşturma başlatan Beyşehir İlçe Müftülüğü, bugün Cuma namazı öncesi verilen vaazde camilerde cemaatten özürdilenilen sözlü bir duyuru okuttu. Erken ezanın seslendirildiği camide de okunan duyuruda, “Saygıdeğer cemaatimiz, 1.8.2013 Perşembe günü hataen akşam ezanımız vaktinden önce okunmuştur. Bu hatamızdan dolayı camimiz ve camiamız adına hepinizden özür diliyor ve sizlerden helallik istiyoruz. Oruçlarını erken açan kardeşlerimiz bayramdan sonraki müsait bir günde hataen açtıkları oruçlarının yerine bir gün kaza orucu tutmalıdırlar. Saygılarımızı sunarız” denildi.Bu arada, orucu vaktinden önce açması nedeniyle Beyşehir İlçe Müftülüğü’nü arayan vatandaşlar da, konu hakkında nasıl hareket edecekleri ile ilgili bilgi almaya çalıştı.

“BEYŞEHİR YERİNE ALTINEKİN İLÇESİNİN İFTAR SAATİNE BAKMIŞ”

Müezzin Harun Ayhan’ın, baktığı takvimde yanlışlıkla Altınekin ilçesine göre ezanı okuduğunu belirtildi.
Beyşehir İlçe Müftüsü Hüseyin Erdoğan yaptığı açıklamada, vaktinden önce okunan ezan nedeniyle eşinin de iftarını erken açtığını belirterek, “İlk defa meslek hayatımda başıma gelen bir şey. Daha önce duyuyorduk ülkenin birçok yerlerinde benzeri kazalar olabiliyor. Fakat iş işten geçmiş oldu bir kere ezan okunmuş oldu. Ona istinaden iftar edenler de ettiler” dedi.
Müftü Erdoğan, merkezi ezan sistemi olmaması nedeniyle yaşanan olayın lokal kaldığını, sadece ezanın okunduğu mahalle ile Eşrefoğlu Camisi çevresinden de ezanın duyulup iftarın erken açıldığını belirterek, “Bundan dolayı ben arkadaşlarımız adına özür diliyorum. Bu özür dilemek bir anlam ifade ederse, ama dini boyutunu söyleyeyim ki, o oruç oruçtur. Yani biz o gün aç kalmadık, hataen orucumuz bozuldu. Elimizde olmayarak, onu kaza edersek isabetli olur” dedi.

 

admin 13
Cevap bırakın