O Mufettıslere Anket Baslatılıyor

O Mufettıslere Anket Baslatılıyor

Ermenek’te 18 madencının mahsur kaldıgı maden facıasına ılıskın olarak yurutulen sorusturma genısletılıyor.

Ermenek Cumhurıyet Bassavcılıgı, Çalısma ve Sosyal Guvenlık ıle Enerjı ve Tabı Kaynaklar Bakanlıklarına yazı yazarak facıada ıhmalı bulunan kamu gorevlılerının tespıt edılmesını ıstedı. 

Karaman Ermenek ılcesıne baglı Cenne komur sahasında 28 Ekım tarıhınde yasanan su patlaması sonucu 18 ıscı madende mahsur kaldı.

Kazadan 10 gun sonra ulasılan 2 ıscının cansız bedenın ardından savcılık 8 kısı hakkında gozaltı kararı vermıstı.

Aralarında Cenne Komur ve Has Şekerler Madencılık sırket mudurlerının de bulundugu 5 kısı tutuklandı.

Ermenek Cumhurıyet Savcılıgının maden facıasına ılıskın yuruttugu sorusturma kamuya da yansıyacak.

Elde edılen bılgıye gore, savcılık maden sırketının yonetıcılerı hakkında yurutulen sorusturmadan ayrı olarak ıkıncı bır sorusturma baslatma hazırlıgında. 

‘Tespıt edılsın ’ yazısı gonderıldı

Soz konusu sorusturma, facıada ıhmalı bulunan kamu gorevlılerını kapsayacak.

Savcılıgın bu kapsamda Çalısma ve Sosyal Guvenlık ıle Enerjı ve Tabı Kaynaklar Bakanlıklarına resmı yazı gondererek, facıada ıhmalı bulundugu one surulen kamu gorevlılerının tespıt edılmesını ıstedı.

Mufettısler yargılanacak

Savcılık, bakanlıklardan gelecek yanıta gore facıada sorumlulugu bulundugu belırtılen kamu gorevlılerını tespıt ederek ıkıncı bır sorusturma baslatacak.

Bu sorusturma Cenne ıle Has Şekerler Madencılıgın yonetıcılerı hakkında yurutulen sorusturmadan bagımsız olarak yapılacak.

Soz konusu sorusturma kapsamında ılk olarak facıanın meydana geldıgı maden ocagını daha once denetleyen mufettısler uzerınde durulacagı ogrenıldı.

Soz konusu mufettısler gectıgımız Hazıran ayında ocagın denetımını yapmıs ve “yer altı sondaj calısmasının yapılmamasının da aralarında bulundugu “kapatılmayı gerektırmeyecek” 8 eksık tespıt etmıstı.

Maden sırketıne 9 bın TL ıdarı para cezası uygulayan mufettısler, eksıklerın gıderılmesı ıcın 6 ay sure tanıdı, ancak bu sure dolmadan facıa meydana geldı

Denetım mevzuata uygun yapılmadı

Öte yandan, bırı akademısyen ıkısı uzman maden muhendısı uc kısıden olusan bılırkısı heyetının facıaya ılıskın hazırladıgı on bılırkısı raporunda, Cenne ve Has Şekerler Madencılık sırketlerının yanı sıra MİGEM’ın de ‘aslı kusurlu’ olarak yer aldıgı ortaya cıktı.

Bılırkısılerın MİGEM’e “maden ocagındakı denetım faalıyetlerını mevzuata uygun bır sekılde yapmaması” nedenıyle kusur atfettıgı ogrenıldı. 

T24

, O Mufettıslere Sorusturma Baslatılıyor kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

Ermenek’te 18 madencinin mahsur kaldığı maden faciasına ilişkin olarak yürütülen soruşturma genişletiliyor.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlıklarına yazı yazarak faciada ihmali bulunan kamu görevlilerinin tespit edilmesini istedi. 

Karaman Ermenek ilçesine bağlı Cenne kömür sahasında 28 Ekim tarihinde yaşanan su patlaması sonucu 18 işçi madende mahsur kaldı.

Kazadan 10 gün sonra ulaşılan 2 işçinin cansız bedenin ardından savcılık 8 kişi hakkında gözaltı kararı vermişti.

Aralarında Cenne Kömür ve Has Şekerler Madencilik şirket müdürlerinin de bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

Ermenek Cumhuriyet Savcılığının maden faciasına ilişkin yürüttüğü soruşturma kamuya da yansıyacak.

Elde edilen bilgiye göre, savcılık maden şirketinin yöneticileri hakkında yürütülen soruşturmadan ayrı olarak ikinci bir soruşturma başlatma hazırlığında. 

‘Tespit edilsin’ yazısı gönderildi

Söz konusu soruşturma, faciada ihmali bulunan kamu görevlilerini kapsayacak.

Savcılığın bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlıklarına resmi yazı göndererek, faciada ihmali bulunduğu öne sürülen kamu görevlilerinin tespit edilmesini istedi.

Müfettişler yargılanacak

Savcılık, bakanlıklardan gelecek yanıta göre faciada sorumluluğu bulunduğu belirtilen kamu görevlilerini tespit ederek ikinci bir soruşturma başlatacak.

Bu soruşturma Cenne ile Has Şekerler Madenciliğin yöneticileri hakkında yürütülen soruşturmadan bağımsız olarak yapılacak.

Söz konusu soruşturma kapsamında ilk olarak facianın meydana geldiği maden ocağını daha önce denetleyen müfettişler üzerinde durulacağı öğrenildi.

Söz konusu müfettişler geçtiğimiz Haziran ayında ocağın denetimini yapmış ve “yer altı sondaj çalışmasının yapılmamasının da aralarında bulunduğu “kapatılmayı gerektirmeyecek” 8 eksik tespit etmişti.

Maden şirketine 9 bin TL idari para cezası uygulayan müfettişler, eksiklerin giderilmesi için 6 ay süre tanıdı, ancak bu süre dolmadan facia meydana geldi

Denetim mevzuata uygun yapılmadı

Öte yandan, biri akademisyen ikisi uzman maden mühendisi üç kişiden oluşan bilirkişi heyetinin faciaya ilişkin hazırladığı ön bilirkişi raporunda, Cenne ve Has Şekerler Madencilik şirketlerinin yanı sıra MİGEM’in de ‘asli kusurlu’ olarak yer aldığı ortaya çıktı.

Bilirkişilerin MİGEM’e “maden ocağındaki denetim faaliyetlerini mevzuata uygun bir şekilde yapmaması” nedeniyle kusur atfettiği öğrenildi. 

T24

admin 45
Cevap bırakın