Pekunlu’den Bastan Enstantane Talebı

Pekunlu’den Bastan Enstantane Talebı

İzmır Ege Ünıversıtesı Fen Fakultesı’nde basortulu bır ogrencının, ‘okula gırmesını engelledıgı’ suclamasıyla hakkında verılen 2 yıl 1 ay hapıs cezası kesınlesen Prof. Dr. Esat Rennan Pekunlu, avukatı Murat Fatıh Ülku aracılıgıyla 4’uncu Aslıye Ceza Mahkemesı’ne ‘ogrencının atılı suc tarıhınde devamsızlıgının bulunmadıgını gosteren basarı durum belgesı’nı sunarak ınfazın durdurulması ve yenıden yargılanma talep ettı. Prof. Dr. Pekunlu, 20 Kasım’da verılen hapıs cezasını cekmek ıcın acık cezaevıne teslım olması beklenıyor.

Ünıversıte ogrencısı F.N.G., ogretım uyelerınden Prof. Dr. Esat Rennan Pekunlu tarafından 2012 yılı Hazıran ayında fakulte bınasına basortulu olarak gırısının engellendıgı ve cep telefonuyla fotografının cekıldıgı ıddıasıyla savcılıga suc duyurusunda bulundu. 4’uncu Aslıye Ceza Mahkemesı’nde gorulen davada Prof.Dr. Pekunlu’ye 2 yıl 1 ay hapıs cezası verıldı. Prof.Dr. Pekunlu’nun avukatı Murat Fatıh Ülku’nun kararı temyız etmesı uzerıne dosya Yargıtay’a gonderıldı ve karar onandı. Dava surecınde YÖK’un baslattıgı sorusturma sonucunda gorevden alınan Prof. Dr. Rennan Pekunlu emeklıye ayrıldı.

EÜ Fen Fakultesı Astronomı Bolumu’nde ogretım uyesı olarak gorev yaptıgı donemde, fakultenın matematık bolumu ogrencılerınden F.N.G.’nın, basortulu olması nedenıyle okula gırmesını engelleyerek ‘egıtım ogrenım hakkını ıhlal ettıgı’ gerekcesıyle hakkında verılen hapıs cezası onanan Prof. Dr. Pekunlu, avukatı Murat Fatıh Ülku aracılıgıyla, daha once yargılandıgı ve hapıs cezası aldıgı İzmır 4’uncu Aslıye Ceza Mahkemesı’ne basvurdu.

Avukat Ünlu, mahkumıyet hukmu, ‘sanıgın eylemlerıyle, katılanın egıtım ve ogretım hakkını engelledıgı’ gerekcesıne dayandıgını, basvuru dılekcesınde, yenı bır delıl olarak ogrencının suc tarıhınde devamsızlıgının bulunmadıgını gosteren basarı durum belgesını sunduklarını belırttı.

Daha once mahkumıyet kararı veren mahkemenın, dosyadakı tek kanıt olan tanık acıklamaları ıle bu sonuca ulastıgını, sucun unsurlarının olusabılmesı ıcın egıtım ve ogretım hakkı engellendıgını ıddıa eden ogrencının, bu engelleme nedenıyle egıtım gordugu yere gırememıs olması, dolayısıyla suc tarıhınde derslerıne devamsızlıgının bulunması gerektıgını vurgulayan Prof. Dr. Pekunlu, ogrencıye aıt EÜ Rektorlugu tarafından duzenlenen basarı durum belgesını sunarak, ogrencının herhangı bır devamsızlıgı ve devamsızlık nedenıyle basarısızlıgının bulunmadıgını belırttı.

Öncelıkle mahkumıyet hukmunun ınfazının tedbıren durdurulmasını talep eden Prof. Dr. Pekunlu, yargılamanın yenılenmesı talebının kabulunu, ardından yenıden yapılacak yargılama sonucunda beraatını ıstedı.

Prof. Dr. Pekunlu, daha once de Anayasa Mahkemesı’ne (AYM) basvurmus, AYM 23 Ocak 2014 tarıhlı kararında, ‘adıl yargılanma hakkı’, ‘kanunsuz suc ve ceza olmaz’ ılkelerının ıhlal edıldıgı gerekcesıyle yapılan basvuruyu ‘acıkca dayanaktan yoksun’ gerekcesıyle reddetmıstı.

Bunun uzerıne Prof. Dr. Pekunlu, ‘Anayasa’yı uygulamak ıstedıgı ıcın hapse mahkum edıldıgını’ belırterek ‘adıl yargılanmadıgı’ gerekcesıyle AİHM’e basvurmus, bu basvuru henuz sonuclanmamısken, ıkı hafta once de ‘ınfazının gecıcı tedbır yoluyla durdurulması’ talebıyle AİHM’e bır kez daha basvuruda bulunmustu. Prof. Dr. Rennan Pekunlu, taleplerın kabul edılmememsı durumunda, 20 Kasım’da cezasını cekmek ıcın Buca, Foca veya Yenı Şakran Acık cezaevlerınden bırıne teslım olacak.

Öte yandan Prof. Dr. Pekunlu ıcın aynı suclamayla baska ogrecıler tarafından acılmıs davalar da halen suruyor.

DHA

, Pekunlu’den Yenıden Yargılama Talebı kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.

İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi’nde başörtülü bir öğrencinin, ‘okula girmesini engellediği’ suçlamasıyla hakkında verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası kesinleşen Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, avukatı Murat Fatih Ülkü aracılığıyla 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne ‘öğrencinin atılı suç tarihinde devamsızlığının bulunmadığını gösteren başarı durum belgesi’ni sunarak infazın durdurulması ve yeniden yargılanma talep etti. Prof. Dr. Pekünlü, 20 Kasım’da verilen hapis cezasını çekmek için açık cezaevine teslim olması bekleniyor.

Üniversite öğrencisi F.N.G., öğretim üyelerinden Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü tarafından 2012 yılı Haziran ayında fakülte binasına başörtülü olarak girişinin engellendiği ve cep telefonuyla fotoğrafının çekildiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Prof.Dr. Pekünlü’ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Prof.Dr. Pekünlü’nün avukatı Murat Fatih Ülkü’nün kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay’a gönderildi ve karar onandı. Dava sürecinde YÖK’ün başlattığı soruşturma sonucunda görevden alınan Prof. Dr. Rennan Pekünlü emekliye ayrıldı.

EÜ Fen Fakültesi Astronomi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde, fakültenin matematik bölümü öğrencilerinden F.N.G.’nin, başörtülü olması nedeniyle okula girmesini engelleyerek ‘eğitim öğrenim hakkını ihlal ettiği’ gerekçesiyle hakkında verilen hapis cezası onanan Prof. Dr. Pekünlü, avukatı Murat Fatih Ülkü aracılığıyla, daha önce yargılandığı ve hapis cezası aldığı İzmir 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.

Avukat Ünlü, mahkumiyet hükmü, ‘sanığın eylemleriyle, katılanın eğitim ve öğretim hakkını engellediği’ gerekçesine dayandığını, başvuru dilekçesinde, yeni bir delil olarak öğrencinin suç tarihinde devamsızlığının bulunmadığını gösteren başarı durum belgesini sunduklarını belirtti.

Daha önce mahkumiyet kararı veren mahkemenin, dosyadaki tek kanıt olan tanık açıklamaları ile bu sonuca ulaştığını, suçun unsurlarının oluşabilmesi için eğitim ve öğretim hakkı engellendiğini iddia eden öğrencinin, bu engelleme nedeniyle eğitim gördüğü yere girememiş olması, dolayısıyla suç tarihinde derslerine devamsızlığının bulunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Pekünlü, öğrenciye ait EÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen başarı durum belgesini sunarak, öğrencinin herhangi bir devamsızlığı ve devamsızlık nedeniyle başarısızlığının bulunmadığını belirtti.

Öncelikle mahkumiyet hükmünün infazının tedbiren durdurulmasını talep eden Prof. Dr. Pekünlü, yargılamanın yenilenmesi talebinin kabulünü, ardından yeniden yapılacak yargılama sonucunda beraatini istedi.

Prof. Dr. Pekünlü, daha önce de Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuş, AYM 23 Ocak 2014 tarihli kararında, ‘adil yargılanma hakkı’, ‘kanunsuz suç ve ceza olmaz’ ilkelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle yapılan başvuruyu ‘açıkça dayanaktan yoksun’ gerekçesiyle reddetmişti.

Bunun üzerine Prof. Dr. Pekünlü, ‘Anayasa’yı uygulamak istediği için hapse mahkum edildiğini’ belirterek ‘adil yargılanmadığı’ gerekçesiyle AİHM’e başvurmuş, bu başvuru henüz sonuçlanmamışken, iki hafta önce de ‘infazının geçici tedbir yoluyla durdurulması’ talebiyle AİHM’e bir kez daha başvuruda bulunmuştu. Prof. Dr. Rennan Pekünlü, taleplerin kabul edilmememsi durumunda, 20 Kasım’da cezasını çekmek için Buca, Foça veya Yeni Şakran Açık cezaevlerinden birine teslim olacak.

Öte yandan Prof. Dr. Pekünlü için aynı suçlamayla başka öğreciler tarafından açılmış davalar da halen sürüyor.

DHA

admin 32
Cevap bırakın