Tarihi Roma Hamamı Kalıntılarının Konusunda Lağım Döşemi

Tarihi Roma Hamamı Kalıntılarının Konusunda Lağım Döşemi

Ankara’nın Ulus semtinde yapımı devam eden Hacı Bayram Veli Çarşısı Sokağı’nın kanalizasyon çalışmalarında tarihi eserler ortaya çıktı. Ankara Valiliği ’nin arka sokağında belediye ekiplerinin kazı yaptığı sırada çıkartılan ve Roma dönemine ait olduğu belirlenen sütun başı ve parçalarının ardından bölgede inceleme yapan ekipler, tarihi Roma Hamamı ’nın bir örneğine ait sütun parçalarına ulaştı. Ayrıca, yapılan kazılarda sütunların sıra halinde olduğu ve bir tünel boyunca devam ettiği belirlendi. Ancak tarih toprak altında kaldı. Belediye ekipleri kanalizasyon çalışmasına devam etti. Tarihi eserlerin olduğu bölüm toprakla doldurulduktan sonra üzerine kanalizasyon boruları döşenerek eserlerin içinde bulunduğu çukur kapatıldı.

Ankara Valiliği ’nin arka girişinde yapılan kanalizasyon çalışmaları kapsamında Belediye Fen İşleri ekipleri yolu kazarak beton boruları yerleştirmek istedi. Kepçe yardımıyla yapılan kazı çalışmalarında toprağın 5 metre altında sütun parçalarının olduğu fark edildi. Bunun üzerine çalışmalara ara verildi. Bölgedeki kanalizasyon çalışması durduruldu. Ancak bölgenin doğalgaz hattı da aynı yerden geçmesi nedeniyle tarihi eserlerin üzerinden hat bağlanarak kullanıma açıldı. Daha sonra kazının yapıldığı alan beton bloklarla korumaya alındı. Yapılan araştırmalarda Roma Hamamı ’nda kullanılan sisteme benzer bir tarihi yapının mevcut olduğu ortaya çıktı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da bulunan kalıntıların koruma altına alınmasını istedi. Candan, “Bu ülkede tarihe saygısı var ise insanların, koruma kurulunda görev yapanların, müzede görev alan arkeologların azıcık yaptıkları işe saygısı var ise bunun üzerine gitmeleri gerekiyor. Biz bunları kamuoyuna taşıyoruz, gerekli mercilerle ilgileniyoruz ama yetmiyor, herkesin duyarlı olması gerekiyor tarihe sahip çıkma konusunda.” ifadelerini kullandı.

Ancak yapılan çağrılar sonuçsuz kaldı. Belediye ekipleri tarihi eserlerin olduğu bölümü toprakla kapatarak üzerine kanalizasyon borularını döşedi. Bölgeye yapılan Ulus Çarşısı ’nın kanalizasyonunun döşendiği çalışma, daha sonra üzerine toprak dökülerek kapatıldı. CİHAN

, Tarihi Roma Hamamı Kalıntılarının Üzerine Kanalizasyon kelebeksohbetchat.net farkıyla sizlerle.

admin 17
Cevap bırakın