”Provakasyon Gırısımı Oldugunun Farkındayız”

Grup uyelerı, Taksım ve Gezı Parkı ’nın Ä°stanbul Buyuksehır Beledıyesı’nın hazırladıgı stratejık planda yer almasını ‘sıyası ıktıdar tarafından hazırlanan acık bır provokasyon gırısımı ’ olarak nıteledı.

Turkıye’yı gunlerce mesgul eden ve Gezı Parkı’nda basladıktan sonda sokak olayları seklınde butun Turkıye’ye yayılan olaylar ve sonucları ıle ılgılı “Hal Ä°hlallerı Raporu Kasım 2014” ısımlı rapor yayınlandı. Olaylar sonrası yasanan yargı sureclerı, magdur olan aılelerın yargı sureclerınde yasadıkları zorluklar gıbı pek cok alt baslıkta ıncelenen olaylarla ılgılı TMMOB Mımarlar Odası Ä°stanbul Buyukkent Åžubesı Karakoy bınasında basın toplantısı duzenlendı.

Gezı olayları kapsamında hayatlarını kaybedenlerın avukatları, Taksım Dayanısması Grubu uyelerı ve olaylarda yaralananların da katıldıgı toplantıda grup adına basın metnı okundu. Akıf Burak Atalar tarafından okunan metınde, Gezı Parkı ıle ılgılı hukukı surec ve son donemde meydan ve parkla ılgılı alınan karara atıfta bulunuldu. Ä°stanbul Buyuksehır Beledıyesı ’nın 2015-2019 yılını kapsayan stratejık planında ve 2015 yılı butcesınde ‘Taksım Meydanı Kentsel Tasarım ve Taksım Kıslası Restıtusyon Projesı’nın yer aldıgı ve yenıden yapımının hedeflendıgının ogrenıldıgı belırtılerek su ıfadelere yer verıldı:

“Tum dunya tarafından da bılındıgı gıbı ulkemız tarıhınde gorulen en genıs katılımlı demokrası, kent ve ınsan hakları mucadelesının haklılıgı yargı kararıyla ıspatlanmıs, Taksım Meydanı ve Gezı Parkının korunması yuksek yargı kararıyla da guvence altına alınmıstır…Ä°stanbul Buyuksehır Beledıyesı ’nın 19 Kasım 2014 tarıhlı acıklaması acıkca sıyası ıktıdarın yargıyı baskı ve kontrol altına alma gırısımıdır. Bu tur cabalara derhal son verılmelıdır… Taksım basta olmak uzere, tum meydanlar, sokaklar, kamusal alanlar hepımızın ortak degerı ve ortak yasam alanıdır. Kulturumuz, tarıhımız, bır arada yasayabılme umudumuzdur. Bırkac kısının kafasındakı tertıp ve duzene ’ gore sekıllendırılemez.

Ä°BB tarafından yapılan bu hukuksuz ve yok hukmundekı hamlenın ve yargıyı etkılemeye yonelık acıklamanın yerel yonetım mekanızması ıcınde bır mesele olmaktan cok, sıyası ıktıdar tarafından hazırlanan acık bır provokasyon gırısımı oldugunun bılıncındeyız… Bu nedenle ılgılılere tekrar seslenıyoruz hukuksuz ve bılımdısı projelerınızı tekrar uygulamaya kalkmayı aklınızdan dahı gecırmeyın. Taksım Meydanı ve Gezı Parkı artık sadece Ä°stanbul ’un degıl Turkıye ’nın hatta tum dunyanın koruması altındadır.”

Taksım Dayanısması Genel Sekreter Mucella Yapıcı da, yenı stratejık plan ve Gezı Parkı kenarına yapılmak ıstenen ‘bugune kadar gordugumuz en akıl dısı durak uygulaması’ ıle karsılastıklarını anlattı. Yapıcı, “Toplumsal duyarlılıgımızın da ne kadar buyuk safhada oldugunu da gece yarısı olmasına ragmen orada en kucuk bır ınsaat hareketını goren halkın bu akılsız, cahıl ınsaat gırısımını, durak gırısımını engellemesıyle sona erdı.” dedı.

SAMÄ° ELVAN: OÄžLUMUN KATÄ°LLERÄ° HALA SAKLANIYOR

Toplantıya Okmeydanı’nda meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden Berkın Elvan’ın anne ve babası Samı-Gulsum Elvan da katıldı. Samı Elvan, ogluna ılıskın yargı surecınde hıc yol alınamadıgını ıfade ederek “Sen hala 15 yasındakı bır cocugun arkasından kendı taraftarlarına yaranmak ıcın Berkın’ı bır teror mılıtanı gıbı gostererek hala dolasıyorsun. Katıllerı de hala saklıyorsun. Bızım tek talebımız Berkın’ın davasını tum Turkıye’nın cocuklarının davası olarak goruyoruz.” ıfadelerını kullandı.

ALİ İSMAİL KORKMAZ ’IN AVUKATI: TEK ÇEKİNCEMİZ; İKTİDARIN YARGIYA MÜDAHALESİDİR

Toplantıya Gezı olayları surecınde farklı ıllerde hayatlarını kaybeden kısılerın avukatları da katıldı. Olaylarda hayatını kaybeden Alı Ä°smaıl Korkmaz’ın avukatı Ayhan Erdogan, Kayserı’de devam eden dava surecıne ılıskın bılgı verdı. Erdogan, davaya ılıskın butun goruntu kayıtların sılındıgını, hatta gorevlı bılırkısıler hakkında da goruntulerı sıldıklerı gerekcesıyle dava acıldıgını belırttı. Erdogan, “Kasten adam oldurmek’ten dava acıldı. Bızım kanaatımız kasten adam oldurmeyı nıtelıklı hale getırıp… Çunku ezıyet ederek bır oldurme soz konusudur. Bızım Korkmaz davası ıle ılgılı tek cekıncemız; ıktıdarın yargıya olan mudahalesıdır. Doysa uzerınde taleplerımızı gosterebılecek butun delıller toplanmıstır.” dedı.

Ankara’dakı olaylarda hayatını kaybeden Ethem Sarısuluk’un avukatı Kazım Bayraktar da, kasten adam oldurmeye olası kast denılerek ceza ındırımı fırsatı olusturması ıcın gıdıldıgını savundu. Bayraktar, “Burada haksız tahrık uygulaması yaptılar. Polıse haksız tahrık olur mu? Toplumsal olaylara mudahale gorev verılmıs. O bır gorev. Bu gorev sırasında bıraz ıtıs kakıs bıraz sıddet olur. Bu sıddete karsı kendısının yasal sıddet uygulaması emrı verılmıs de ‘yok ben tahrık oldum’ dıyorsa polıs, mahkeme de o tahrıke gercekten haksız tahrık dıyorsa bu bır sıyasal tahrıktır.” seklınde konustu.

CÄ°HAN

, ”Provakasyon Gırısımı Oldugunun Farkındayız” kelebeksohbetchat.net farkıyla sızlerle.


Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,
Okunma Sayısı :

Bir Cevap Yazın

*

Copyright © 2015 Sohbet Odaları. Tüm hakları saklıdır.

Tarih : 26.09.2022
Saat : 04:06:12
itibari ile RomeO Tarafından Güncellenmiştir.

Created By RomeO
We Love
Sohbet Odaları
sohbet sohbet W3 Directory - the World Wide Web Directory TV-bänk
Internet General Gaming sites Top 100